Számos kutatás kimutatta a gyulladás szerepét a plakklerakódás, vagyis az ateroszklerózis ( érszűkület ) felgyorsításában, arról azonban mostanáig nem sokat tudtak, mely immunsejtek játszanak kulcsszerepet ebben a folyamatban. A La Jolla Allergológiai és Immunológiai Intézet kutatóinak sikerült azonosítaniuk egy immunsejt típust (CD4 T-sejt), amely szerepet játszik az artériák fala ellen intézett gyulladásos támadásban. A szakértők azt is kimutatták, hogy ezek az immunsejtek úgy viselkednek, mintha korábban látták volna azt az antitestet, melynek hatására elindítják a támadást.
"Az a legérdekesebb a felfedezésben, hogy ezek az immunsejtek egyfajta "emlékkel" rendelkeznek arról a molekuláról, amelyet az ellenanyag-termelő sejtek hoztak létre" - számolt be a kutatás vezetője, Klaus Ley. "Az immunmemória a hatékony oltóanyagok alapja. Ez azt jelenti, hogy elméletben lehetségesnek látszik egy védőoltás kifejlesztése a szívbetegség ellen."
A című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerzője, Dr. Ley elmondta, a részt vevő antigén valószínűleg egy normál fehérje, amelyet a szervezet tévesen idegenként azonosít, ezért immuntámadást indít, ami gyulladást eredményez az artériákban. "Lényegében azt mondhatjuk, hogy a szívbetegség erőteljes autoimmun összetevővel rendelkezik. Következésképpen megpróbálhatunk kifejleszteni egy a cukorbetegség kapcsán kutatott "telerogenikus" oltóanyagot, amely kiváltaná a szervezet toleranciáját e saját fehérje iránt, leállítva ezzel a gyulladásos támadást."
Dr. Ley azonban hangsúlyozta, hogy az oltóanyagok fejlesztése rendkívül bonyolult folyamat, amely éveket vesz igénybe. Az eredmény mindenesetre izgalmas lehetőségekre derít fényt.