„A zöldségek és gyümölcsök helyes tárolása kulcsfontosságú a frissesség megőrzéséhez” – olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) élelmiszer-pazarlás ellen küzdő, Maradék nélkül elnevezésű programjának egyik Facebook-posztjában. Felhívták a figyelmet arra is, hogy léteznek úgynevezett utóérő gyümölcsök, amelyek még a leszedésük után is érnek – ezekre külön figyelmet kell fordítani a tárolás során.
Mit kel tudni az utóérő gyümölcsökről?
Az utóérő gyümölcsök közé tartozik egyebek mellett az alma, a körte, a sárgabarack, a mangó és az avokádó is. Ezek a gyümölcsök a szüretet követően, a szállítás és a tárolás során is tovább érnek, így vásárláskor érdemes alaposan átgondolni, hogy mikor szeretnénk felhasználni őket.
Az utóérésért egyébként az etilén felel. Ez egy természetes, gáz halmazállapotú növényi hormon, amely segíti a termények érését. Az etiléntartalmú gyümölcsök egyébként a mellettük tárolt éretlenebb termények érését is segítik. Vannak azonban etilénérzékeny termények – például a karfiol, a brokkoli és a répa –, amelyek hamarabb romlásnak indulhatnak, ha utóérő gyümölcsök mellett tároljuk őket.
Finomak és támogatják a szívünk egészségét – mutatjuk, milyen ételek kerüljenek ősszel a tányérunkra.
Mit kell hűtőbe tenni?
Hűtőben való tárolással az érési folyamat a legtöbb esetben lelassítható. A fogyasztásra már előkészített, hámozott/feldarabolt zöldségeket és gyümölcsöket viszont mindenképpen hűtése kell tárolni, így ugyanis jelentően felgyorsulnak a termések romlási folyamatai.
Mi legyen a penészes darabokkal?
„A zöldségek és gyümölcsök romlása során többnyire penészgombák megjelenésével kell számolnunk. A penészgombák gyakori anyagcseretermékei a különféle mikotoxinok, amelyek elfogyasztása ugyan nem okoz azonnali tüneteket, de toxikus hatásuk hosszú távon összegződhet, és megbetegedésekhez vezethet” – mutattak rá a bejegyzésben.
Fontos kiemelni, hogy a mikotoxinok jelenléte nem feltétlenül észlelhető érzékszervi úton, így ha el is távolítjuk a penészes részt, a termény többi része pedig teljesen egészségesnek tűnik, attól még nem lesz biztonságosan elfogyasztható. Sőt a legtöbb mikotoxin hőtűrő, így nem bomlik le a főzés során sem” – emelte ki a Maradék nélkül.