A bakteriális hüvelyfertőzés – más néven bakteriális vaginózis – az egyik leggyakrabban jelentkező intimprobléma, amelynek hátterében az egészséges hüvelyflórában élő baktériumok egyensúlyának megbomlása áll. Ilyenkor a kissé savas, 3,8 és 4,2 közötti pH-értékű hüvely kémhatása lúgos irányba tolódik, és ez utat enged a hüvelyben élő kórokozó baktériumok szaporodásának. Ajánlatos minél előbb foglalkozni a problémával, ugyanis egy elhanyagolt fertőzésnek más következményei is lehetnek, például hólyaghurut – azaz cisztitisz, köznapi nevén felfázás – jelenhet meg, ami a húgyhólyag gyulladását jelenti.
Tünetek és kezelés
A bakteriális vaginózisra leginkább a bőséges, híg, szürkésfehér színű, kellemetlen szagú folyás, az irritáció, a fájdalmas vizelés, a vizelési inger vizelet nélkül, valamint a szexuális aktus során érzett fájdalom figyelmeztet. Ha ilyen vagy hasonló kellemetlen tüneteket tapasztalsz, fordulj minél előbb urológushoz, nőgyógyászhoz!
Az orvos antibiotikumkezelést fog javasolni, amelyet az előírt ideig és dózisban alkalmazz, még akkor is, ha a tünetek már enyhültek vagy elmúltak. Ez a maradéktalan gyógyulás előfeltétele, a félbeszakított kúrát követően ugyanis a fertőzés gyorsan kiújulhat, és nő az antibiotikumrezisztencia kialakulásának esélye is.
Ezzel egy időben érdemes gondoskodni a hüvelyflóra helyreállításáról. Erre jók lehetnek az olyan, patikában vény nélkül kapható tejsavas készítmények, amelyek enyhíteni tudják a már kialakult fertőzés tüneteit, emellett segíthetnek megelőzni a bakteriális vaginózis kiújulását is. Amennyiben ugyanis a kezelés után a hüvelyflóra helyreállítása elmarad, a fertőzés újra és újra visszatérhet.
Ha nem veszed komolyan, súlyosabb problémákat okozhat
Amennyiben a bakteriális hüvelyfertőzést nem kezelik időben, a hüvely baktériumflórájának egyensúlyát felborító kórokozók – leggyakrabban az E. coli baktériumok – eljutnak a húgyhólyagba. Ott húgyúti fertőzést, hólyaghurutot okozhatnak, amelyből akár vesemedence-gyulladás is létrejöhet. Mivel a hüvelybemenet és a húgycsőnyílás közel van egymáshoz, eleve nagyobb eséllyel alakul ki húgyúti fertőzés egy bakteriális hüvelyfertőzésből, hiszen a kórokozók a húgycsövön keresztül gyorsabban feljutnak a hólyagba.
Állítsd vissza az egészséges hüvelyflórát!
A kórokozóellenes kezelés mellett érdemes gondoskodni a hüvelyflóra védelmi rendszerének helyreállításáról és hosszú távú fenntartásáról, hiszen ezzel akadályozhatod meg a betegség kiújulását. Ehhez választhatsz a hüvely pH-értékének normalizálására alkalmas, a gyógyszertárakban vény nélkül kapható termékek közül. Az egészséges, enyhén savas hüvelyi környezet megteremtésével hosszú távon is csökkenthető a baktériumok okozta hüvelyfertőzés és a visszatérő húgyúti fertőzések kialakulásának esélye. Az ép hüvelyflóra fenntartását támogató készítmények használata különösen antibiotikumok szedését követően és gyakran ismétlődő fertőzések esetén indokolt.
Így előzd meg a bajt
- Válassz jól szellőző, kényelmes, főként pamut ruhadarabokat, különös tekintettel az alsóneműre!
- Figyelj oda a rendszeres tisztálkodásra, de azért az sem jó, ha túlzásba viszed: az intimrészeket bőven elegendő kívülről tiszta vízzel vagy néha erre kifejlesztett intimmosakodóval megtisztítani. A hüvely belülről történő kimosása tilos, kivéve, ha azt az orvos elrendeli.
- Menstruáció idején különösen figyelj arra, hogy gyakran cseréld a tampont és a betétet!
- Vécéhasználat előtt és után alaposan moss kezet!
- Idegen helyen ne ülj rá a vécédeszkára, vagy használat előtt fertőtlenítsd!
- Válaszd a biztonságos szexet, használj óvszert és ne cserélgesd a partnereidet!
- A vizes fürdőruhát vagy az átizzadt bugyit minél előbb cseréld szárazra!
- Ha melegben végzel ülőmunkát, rendszeresen állj fel és kicsit mozgasd át magad!
- Fontos a bő folyadékbevitel, ami hígítja a vizeletet és így csökkenti a baktériumok koncentrációját.
- Kerüld a nem ellenőrzött vízminőségű fürdőhelyeket, a túlzsúfolt, meleg vizű medencéket!
- Bár a húgyúti fertőzés összefüggése a hideggel tudományos szempontból nem teljesen tisztázott, a régi megfigyelés valószínűleg nem alaptalan. Az alhasi tájék lehűlése ugyanis gyengítheti a szervezet ellenállóképességét, így a hólyag védelmi rendszerét is. Figyelj oda az évszaknak megfelelő öltözködésre!