Az ösztrogéndominancia elsősorban a nőket
érinti, de a diagnózisa nem ritkán hosszú időbe telik, a tünetei ugyanis sok
más betegségre is utalhatnak. Magas ösztrogénszint a férfiaknál is
előfordulhat, esetükben azonban a tünetek alapján sokkal könnyebben fel tudják
állítani a diagnózist.
Árulkodó tünetek nőknél…
- szabálytalan menstruációs ciklus
- fokozódó premenstruációs szindróma (PMS): puffadás, hátfájás, hangulatingadozás, feszültség jelentkezhet
- memóriazavarok, koncentrációs nehézségek
- csökkenő libidó
- fejfájás, migrén
- hőhullámok
- emlőérzékenység, csomók a mellben
- hízás: különösen a has körüli zsírpárnák gyarapodása lehet a hormonális egyensúlyzavar tünete
- álmatlanság, álmosság, fáradtság
- szorongás, súlyos esetben pánikrohamok
- hajhullás
- hideg kezek és lábak
…és férfiaknál:
- férfimeddőség: az ösztrogén részben felelős az életképes spermiumok termelődéséért, túl magas szintje azonban a spermiumszám csökkenéséhez, így terméketlenséghez vezethet
- mellnövekedés
- erekciózavar
Ha ezek valamelyike huzamosabb ideig fennáll, vizsgáltasd ki magad! Az ösztrogénszintet egy egyszerű vérvétellel tudják ellenőrizni. Ha a laborvizsgálatok is igazolják a gyanút, akkor hormonpótlással és néhány életmódbeli szabály betartásával megszüntethetők a kellemetlen panaszok.
Ami segíthet:
- diéta: általában alacsony zsír- és magas rosttartalmú diétát javasolnak az állapot kezelésére, de mindig a dietetikus segítségével kell összeállítani az étrendet. A mediterrán diéta, a növényi alapú táplálkozás, a feldolgozott élelmiszerek és vörös húsok kerülése mindenképp hasznos lehet.
- elegendő mennyiségű és minőségű alvás
- gyógyszeres kezelés, amely gátolja az ösztrogéntermelést
- műtét: a női szervezetben az ösztrogén legnagyobb mennyiségét a petefészkek termelik, így eltávolításukkal csökkenthető a hormonszint
- stresszkezelés és relaxáció
- koffein- és alkoholbevitel csökkentése
Okok és következmények
Az ösztrogéndominanciát elsősorban az életkor számlájára szokták írni, bizonyos életkor felett ugyanis a progeszteron szintje csökken, így az ösztrogén relatív túlsúlyba kerül. Ezen kívül okozhatja a policisztás ovárium szindróma (PCOS), bizonyos májproblémák, illetve ösztrogént termelő daganatok, ilyen a petefészek- vagy a mellékvesedaganat. Szintén előidézheti némi súlytöbblet, hormonális fogamzásgátlók, bizonyos antibiotikumok, illetve egyes skizofrénia elleni gyógyszerek szedése, valamint hormonterápia. Ezenkívül nagyban hozzájárulhat a stressz, a túlzott alkohol- vagy szójafogyasztás, sőt a gyomirtásra használt atrazin, illetve egyes ipari-kémiai folyamatok melléktermékei, például a dioxin is előidézheti.