Becslések szerint a nők túlnyomó többsége már tapasztalta a premenstruációs szindróma bizonyos tüneteit, amelyek jellemzően a menstruáció előtt 7-10 nappal, vagyis a tüszőrepedés és a menzesz közötti időben jelentkeznek, majd a vérzés kezdete után 1-2 napon belül maguktól megszűnnek. Mindazonáltal a premenstruációs szindróma közvetlen kiváltó oka a mai napig nem ismert pontosan.
Sokan csak a PMS testi tüneteit tapasztalják, másoknál viszont testi és lelki tünetek egyaránt előfordulnak.
Testi tünetek:
- mellfeszülés,
- fejfájás
(migrén),
- súlygyarapodás,
- alhasi
görcsök,
- bőrproblémák,
- általános
fájdalom.
Lelki tünetek:
- labilis
hangulat,
- túlérzékenység,
- ingerlékenység,
- szorongás,
- idegesség,
- búskomorság,
sírósság.
A PMS bizonyos tünetei a hormonális változásokkal együtt alakulnak. Az agyban történő kémiai változások – a szerotonin nevű neurotranszmitter (idegi ingerületátvivő anyag) szintjének változása például előidézhet egyes PMS-tüneteket. Ha túl alacsony a szerotonin szintje, akkor nagyobb a veszélye a premenstruációs depresszió kialakulásának, valamint a fáradtságnak, az étel utáni sóvárgásnak és az alvászavaroknak.
A PMS legsúlyosabb formája, a menstruáló nők 2-3%-át érintő PMDD (premenstruációs diszfóriás zavar), amely erős lelki instabilitáshoz, agresszióhoz, dühkitöréshez és/vagy komoly depresszióhoz is vezethet, felerősödhet az öngyilkossági hajlam és gyakoribbak a pánikrohamok. Tehát ilyenkor sok nő küszködik negatív érzésekkel, a pszichés panaszaik felerősödésével, akár öngyilkossági gondolatokkal a hormonszintek ingadozásával összefüggésben. Különösen azoknál lehet gyakori, akik fogamzásgátlót szednek, vagy akik eleve pszichés panaszoktól szenvednek.
Ha a PMS az életmódbeli változtatások és a vény nélkül kapható készítmények ellenére ugyanúgy negatívan befolyásolja az egészségünket és ezáltal az életünket is, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
Amennyiben a fent említett tüneteket észleljük, azaz a menstruációs ciklussal összefüggően ingerlékenyek vagyunk, alvászavarunk van, depressziósak vagyunk és öngyilkossági gondolataink támadnak, azonnal forduljunk szakemberhez, pszichiáterhez, aki egyénre szabottan speciális kezelést fog alkalmazni!
Mit tehetünk magunkért?
1/ Sokat segíthet, ha változtatunk az
étrendünkön, azaz kevesebb cukrot, sót, feldolgozott élelmiszert fogyasztunk,
csökkentjük a koffein- és alkoholfogyasztást, és körülbelül 3 óránként eszünk
kisebb adagokat, amivel normalizálhatjuk a vércukorszintet. Lefekvés előtt már
ne együnk, és kerüljük a glutént, valamint a tejet!
2/ Érdemes emelni a rostfogyasztást, például
zöldség, gyümölcs, diófélék, teljes kiőrlésű termékek, lenmag formájában, és
vessük be az omega-3 zsírsavakat is (lazac, hering, szardínia fogyasztásával).
3/ Napi 30-45 perc fizikai aktivitás és
csökkentett stresszterhelés jótékony hatású a hormonháztartás védelmében.