Milyen tünetei lehetnek a hüvelygombának?
A hüvelyi gombás fertőzés négy nő közül háromnál legalább egyszer előfordul élete során, de vannak, akiknél többször is kialakul. A hüvelygomba tünetei között előfordulhat egyebek között viszketés és irritáció a hüvelyben és a szeméremtesten, égő érzés, a szeméremtest vörössége és duzzanata, hüvelyi fájdalom és érzékenység. A gombás fertőzés emellett nagyobb mennyiségű hüvelyváladékkal, hüvelyi folyással is együtt járhat, ami általában fehér, sárgásfehér színű, sűrű, túrós állagú és szagtalan.
Mi okozhatja a fertőzést?
A fertőzést a szervezetben egyébként is előforduló élesztőgomba – leggyakrabban a Candida albicans, ritkábban más Candida-típus – okozhatja. Savas hüvelyi pH mellett a gomba nem tud szaporodni, így nem okoz problémát, de ha a hüvelyi pH lúgosabbá válik, akkor elszaporodhat és hüvelyi gombás fertőzést okozhat. A Lactobacillusok segítenek kordában tartani a gombát. Bizonyos tényezők hatására azonban csökkenhet ezeknek a „jó” baktériumoknak a száma, és így nem tudják hatékonyan egyensúlyban tartani a hüvelyi pH-t.
Az egyensúly felborulásának kockázatát növelhetik a többi között olyan tényezők, mint az antibiotikumszedés, aminek következtében csökkenhet a hüvelyi Lactobacillusok mennyisége is. Ilyenek lehetnek még a hormonális változások, mint a megnövekedett ösztrogénszint, például várandósság során, ösztrogénhormon-terápia mellett, illetve magas hormontartalmú fogamzásgátló szedése esetén. A kezeletlen cukorbetegség, a legyengült immunrendszer, bizonyos betegségek vagy gyógyszeres kezelések is fogékonyabbá tehetnek bennünket a hüvelygombára.
Mi segítheti a megelőzést?
A hüvelygomba kialakulására bizonyos életmódbeli és higiéniai szokások is hajlamosíthatnak, így a fertőzés megelőzése érdekében a következőkre is érdemes odafigyelni.
Légáteresztő fehérnemű. A legjobb választás a pamutból készült, nem túl szoros, jól szellőző fehérnemű, ami segít szárazon tartani az intimterületet. Kerüljük a műszálas darabok viselését. A fehérneműt cseréljük gyakran, és mossuk parfümmentes mosószerrel.
Lazább ruhadarabok. Érdemes arra is figyelni, hogy a nadrág, a harisnya, a sportalsó és más alsó ruházat se legyen túl szűk, szoros. Ezek nem biztosítanak kellő szellőzést, fokozhatják az izzadást az intimtájékon, és így növelhetik a gombás fertőzés kockázatát.
Túlzott tisztálkodás kerülése. A túlzásba vitt intimmosakodás, a különböző illatosított vagy szappanalapú készítmények használata és a gyakori hüvelyöblítés felboríthatja a baktériumflóra egyensúlyát a hüvelyben azáltal, hogy ezekkel sok jó baktériumot is eltávolítunk. Különösen érdemes kihagyni az illatosított női intimhigiéniás termékeket, például habfürdőket, szappanokat, intimspray-ket, illatosított tamponokat és betéteket. Menstruáció idején a betétet és a tampont érdemes gyakrabban cserélni, illetve nem túl sokáig bent hagyni, hiszen a vér pH-ja enyhén lúgos. Tisztálkodás után javasolt teljesen szárazra törölni az intimterületeket.
Még egy fontos higiéniás szokás. A WC-használat után figyeljünk a gáttájék törlésének irányára – ez mindig elölről hátrafelé történjen, tehát a hüvelynyílástól a végbélnyílás irányába –, hogy ne kerüljenek további baktériumok a hüvelybe.
Száraz ruha. Strandolás után a vizes fürdőruhát, sportolás után pedig az átizzadt edzőruhát érdemes azonnal lecserélni szárazra.
Erre figyeljünk antibiotikum szedése után. Az antibiotikumkúra után nem csupán a bélflóra, hanem a hüvelyflóra egyensúlyának helyreállításáról is gondoskodni kell. Erre léteznek helyi hatású hüvelyflóra-helyreállító készítmények, például hüvelykrémek, kapszulák, gélek.
Az étkezés is segíthet. Érdemes olyan élelmiszereket fogyasztani, amelyek finomított szénhidrátokban és cukrokban szegények.
Hüvelygomba esetén mindenképpen ajánlott felkeresni a nőgyógyászt, és az általa javasolt gombaellenes készítményt használni kezelésként. Ez történhet helyileg alkalmazható készítményekkel, bizonyos esetekben pedig szájon át szedhető gyógyszert is felírhat az orvos. A terápia kiegészítő kezeléséről, a kellemetlen tünetek enyhítéséről is kérjünk tanácsot az orvosunktól.