Sokakat érint, mégsem vesszük komolyan (x)

Sokan a mai napig nem veszik komolyan a vashiányt és az azzal járó tüneteket, pedig ez az állapot súlyos következményekkel járhat. A vas a testünk számos életfontosságú folyamatában vesz részt, egyebek közt az oxigént szállító hemoglobin egyik alapvető alkotóeleme. Miért vegyük komolyan? Milyen súlyos problémákat okozhat a vashiány? Nézzük!

A vashiány az egyik leggyakoribb hiánybetegség a világon, és több mint egymilliárd ember szenved a következtében kialakuló vérszegénységben. Az állapot akkor jön létre, ha nem látjuk el megfelelő mennyiségű vassal a szervezetünket. Vashiány alapvetően három okból következhet be: elégtelen vasbevitel, nem megfelelő étkezés vagy a vasfelszívódás zavara miatt, megnövekedett igény, például terhesség, szoptatás vagy rendszeres sport esetén, valamint fokozott vasvesztéskor vérzés, műtét vagy betegség miatt. A nők a menstruációval járó vérveszteség miatt általában veszélyeztetettebbek, mint a férfiak.

A VASHIÁNY EGYIK TIPIKUS TÜNETE A GYAKORI FÁRADTSÁG. FOTÓ: GETTY IMAGES
A VASHIÁNY EGYIK TIPIKUS TÜNETE A GYAKORI FÁRADTSÁG. FOTÓ: GETTY IMAGES

Hogyan tud a szervezetünk vashoz jutni?

Mivel a szervezetünk nem képes vasat előállítani, nekünk kell azt biztosítani – táplálékkal vagy vaskészítménnyel. A szervezet vasigénye nemek, életkor és életmód szerint eltérő lehet. Egy felnőtt férfinak körülbelül 8 milligramm vas bevitelére van szüksége naponta, míg egy felnőtt nőnek 18-ra, az 51 év felettieknek pedig 8 milligrammra.

Bár a vasat elsődlegesen a táplálkozással juttatjuk be a szervezetünkbe, fontos tudni, hogy a táplálékban található vasnak csupán kis része tud hasznosulni – ráadásul a hasznosulás mértéke attól is függ, mivel visszük be a vasat. A legjobb vasforrásnak általában a vörös húsokat tartják, mivel a bennük lévő vas úgynevezett hem kötésben található, ami előnyt jelent a felszívódásnál. A növényi eredetű élelmiszerek ugyancsak tartalmaznak vasat, ám ebből a szervezetünk jóval kevesebbet képes hasznosítani, mivel a növényekben fellelhető, úgynevezett nemhemvas a szervezetünk számára jóval kevésbé hasznosítható.

A táplálékból szerzett vas felszívódását jó pár tényező gátolhatja, de néhány segítheti is. A polifenol szerkezetű vegyületek, amelyek a teákban és borokban fordulnak elő, a teljes értékű gabonákban és hüvelyesekben is megtalálható fitánsavak, valamint az ásványi anyagok közül a kalcium és annak oxalátsói gátolják a vas felszívódását. Ezzel szemben a C-vitamin, a B- vitaminok, a réz és a cink segíti azt.

Melyek a vashiány tünetei?

A vashiányra utaló panaszok lehetnek:

- csökkent terhelhetőség,
- gyengeség, fáradékonyság,
- nehézlégzés, fulladás,
- szapora szívverés,
- repedező körmök,
- hajhullás,
- ajakzug berepedése,
- étvágytalanság.

Hogyan alakul ki a vashiány?

A vashiánynak három stádiumát különítjük el. Enyhe vashiányról akkor beszélünk, ha a vasraktárak készlete csökkenni kezd. Közepes vashiányban a vasraktárak már jelentősen megfogyatkoztak, és a hemoglobinszint is csökken. Súlyos vashiányban a vasraktárak kimerülnek, és a hemoglobinszint további csökkenése mellett már a vörösvértestképzés is zavart szenved. Az utolsó, legsúlyosabb stádium, vagyis a vashiányos vérszegénység (anémia) lassan alakul ki, mivel a szervezet vasraktárai csak hónapok alatt ürülnek ki. Ebben a stádiumban a vörösvértestek számának csökkenése is tapasztalható. Nemcsak a számuk, de a minőségük is kórosan megváltozik: méretük kisebb, színük pedig halványabb lesz. A vashiányos anémia életveszélyes állapot, és kezelés nélkül a szervezet összeomlásához vezethet.

Fontos tudni, hogy a fent említett tünetek már enyhe vashiánynál is jelentkezhetnek, hiszen már ilyenkor is csökken a raktározott vas mennyisége. Ha a vasraktárak kezdenek kiürülni, csupán az étkezéssel bevitt vasmennyiséggel nem fogjuk tudni azokat feltölteni – a szervezetünk fiziológiás vasvesztése miatt. Egy egészséges felnőtt esetében ugyanis napi 1-2 milligramm vasvesztéssel mindig számolni kell (ez a mennyiség széklet, vizelet, verejték útján, a bőr hámlásával, haj- vagy körömvágással távozik). Menstruáció esetén pedig a vasvesztés mértéke jelentősen megnövekszik. Ez azt jelenti, hogy fennálló vashiány esetén az étkezéssel bevitt vasat a szervezetünk mind felhasználja, és nem tudja elraktározni.

A vashiány megszüntetéséhez és az anémia megelőzéséhez magas vastartalmú és hatékony vaspótlásra van szükség, hogy a lehető leghamarabb fel tudjuk tölteni a vasraktárakat.

Maltofer – a személyre szabható vaspótlás

A Maltofer rágótabletta mellett már a Maltofer szirup is recept nélkül kapható. Mindkettő vashiány kezelésére, megelőzésére alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszer. Jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- és zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be. Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltofer nem lép kölcsönhatásba étel- és italösszetevőkkel, a vele együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem. Mindkettő laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer.

VÉNY NÉLKÜL KAPHATÓ, VAS(III)-KOMPLEX-TARTALMÚ GYÓGYSZER. FOTÓ: PHYTOTEC HUNGÁRIA BT.
VÉNY NÉLKÜL KAPHATÓ, VAS(III)-KOMPLEX-TARTALMÚ GYÓGYSZER. FOTÓ: PHYTOTEC HUNGÁRIA BT.

A Maltofer készítmények azért térnek el a többi vaspótló gyógyszertől, mert három vegyértékű vas-komplex molekulát tartalmaznak, ezért számos, a vas(II)-sókat tartalmazó készítményekre nem jellemző előnyös tulajdonsággal bírnak.

A magas, 100 mg vastartalmú Maltofer rágótabletta biztonságos, mert csak annyi vas szívódik fel belőle, amennyi a szervezet számára szükséges, a többi kiürül. A szintén magas, milliliterenként 10 mg elemi vasat tartalmazó Maltofer szirup adagolása pedig az egyéni szükséglethez igazítható.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.