Tartós fáradtságérzés: mutatjuk, mikor fordulj orvoshoz

Az alkalmi fáradtság, kimerültség hátterében számos ok állhat, köztük a stressz, a túlhajszolt életmód vagy az alváshiány. Ha azonban ez az állapot tartósnak bizonyul, előfordulhat, hogy komolyabb hiányállapottal, például vashiánnyal van dolgunk!

Teljesen természetes, ha olykor kissé fáradtabbnak érezzük magunkat. Ha viszont a fáradtság érzése tartóssá válik, gyakorta ránk tör, és úgy érezzük, sosem tudjuk kipihenni magunkat, érdemes orvoshoz fordulni, mert több betegség tünete is lehet.

A fáradtság nagyon gyakori tünet

A modern élet egyik jellemzője a túlhajszoltság. Az emberek jó része folyamatosan kimerültnek érzi magát, ezért nehéz megmondani, hogy a fáradtság a stressz, a mozgáshiány, kimerültség, alvászavar vagy éppen a vashiány miatt jelentkezik. Annyi biztos, ha már huzamosabb ideje minden reggel fáradtan indítjuk a napot, akkor érdemes vashiányra gyanakodni!

Fáradtságot okozhat:

alváshiány,
- mozgáshiány,
- zsíros és kalóriadús ételek fogyasztása,
- túlsúly,
- diétázás vagy alultápláltság,
- folyadékhiány,
- stressz, túlhajszoltság.

A vashiány egyik legjellemzőbb tünete a fáradékonyság, amelyet gyakran kísér fejfájás is!

A vashiány nem hirtelen, hanem alattomosan alakul ki. Mialatt a vasraktárak tartaléka lecsökken, kimerül, hozzászokunk, megtanulunk együtt élni a hiány okozta tünetekkel, mint az aluszékonyság vagy az állandó fáradtság, ahelyett, hogy elkezdenénk időben kezelni, pláne megelőzni a vashiányt!

HA RENDSZERINT NAPPAL IS FÁRADTNAK ÉREZZÜK MAGUNKAT, FORDULJUNK ORVOSHOZ. FOTÓ: GETTY IMAGES
HA RENDSZERINT NAPPAL IS FÁRADTNAK ÉREZZÜK MAGUNKAT, FORDULJUNK ORVOSHOZ. FOTÓ: GETTY IMAGES

Mit tegyünk?

Forduljunk orvoshoz, ha

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

·       az alvás, a pihenés, a friss levegőn való mozgás nem szünteti meg a fáradtságot,

·       a fáradtság tovább tart, mint általában megszoktuk,

·       ha a fáradtság fizikailag és szellemileg is megvisel minket,

·       nappal is fáradtnak érezzük magunkat,

·       teljesítménycsökkenést okoz.

A szervezet nem tudja a vasat előállítani, ezért azt kívülről, vastartalmú ételek fogyasztásával kell a szervezetbe juttatni, ami azonban gyakran nem megfelelően hasznosul. A vas felszívódását számos étrendi tényező gátolhatja, így például a tejtermékekben található kalcium, vagy a szójafélék fitát- és lektintartalma, a kávéban lévő koffein, valamint a tea tannintartalma.

A nők a férfiakhoz képest sokkal inkább kitettek a vashiánynak, aminek egyrészt a menstruációs vérveszteség az oka, másrészt pedig, mivel általában kevesebbet esznek, kevesebb vasat visznek be a szervezetükbe, mint a férfiak. Ha babát várunk, vagy szoptatunk, a vaspótlás kiemelt fontossággal bír, hiszen a terhes nőknek tízszer több vasra van szükségük: az ételekből felszívódó vas ilyenkor már nem elég, azt mindenképpen pótolni kell. Az elégtelen vasellátás a baba egészségét is veszélyeztetheti, nem csak az anya vérképzése lesz elégtelen. Serdülő gyerekekre is oda kell figyelni, mert a hirtelen növekedés miatt ugyancsak fokozott a vasszükségletük.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a világ népességének 24,8 százaléka, azaz több mint másfél milliárd ember él vérszegénységgel. Mi állhat ennek a hátterében?

Ha vaspótlásra szorulunk, minden esetben ellenőrizzük a készítmény elemivas-tartalmát: legalább napi 100 mg elemi vas beviteléről kell gondoskodnunk ahhoz, hogy az abból hasznosuló mennyiség ki tudja elégíteni a szervezet szükségletét.

Az étrend-kiegészítők csekély vastartalmuk miatt a vashiány kezelésére nem alkalmasak. Emellett ezekben az általában komplex készítményekben előfordulhatnak olyan összetevők is (például kalcium, magnézium), amelyek a vassal oldhatatlan anyagot képeznek, megakadályozva a vasfelszívódást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra