A vashiány napjainkban is szinte népbetegségnek számít, hiszen egyes becslések szerint akár az emberek 60-80 százalékát is érintheti. Pedig a vas egyike az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyagoknak. A tested nem tudja előállítani, így mindenképpen gondoskodnod kell a szükséges mennyiség beviteléről, minden nap – csak így tarthatod fenn ugyanis a megfelelő hemoglobin- és mioglobinszintet, valamint a zavartalan vérképzést, ezáltal megelőzheted a vashiányos vérszegénység kialakulását.
Fontos tudnod ugyanakkor, hogy bizonyos szokások, gyógyszerek, vitaminok és nyomelemek, valamint élelmiszerek gátolhatják, míg mások akár még fokozhatják is a szervezetedben a vas felszívódását. Mutatjuk a leglényegesebb tudnivalókat ezzel kapcsolatban.
Ezek akadályozzák a vas felszívódását
Meglepő lehet, de a magnézium- és kalciumpótló tablettákat semmiképpen sem ajánlott a vassal együtt bevenni, azok ugyanis gátolják a nyomelem felszívódását. De ugyanez igaz néhány más gyógyszerre is, például a gyomorsavcsökkentőkre, az antibiotikumokra, valamint egyes hormonkészítményekre, például a pajzsmirigyzavarokra használt szerekre is.
Emellett egyes ételek és italok is rontják a vas hasznosulását. Ilyenek például a magas rost- és fitáttartalmú élelmiszerek – úgymint a teljes kiőrlésű pékáruk és a hüvelyesek –, a sok kalciumot tartalmazó tejtermékek, a vasat megkötő tanninban bővelkedő kávé és tea, valamint az oxalátban gazdag zöldségek. Ez utóbbiak közül érdemes külön kiemelni a spenótot, amelyet egyébként sokan a vasbevitel alfájának és ómegájának tartanak, csakhogy magas oxaláttartalma miatt a benne található vas nem tud jól felszívódni a szervezetünkbe.
Ezzel segítheted a vas hasznosulását
Ha növelni akarod az esélyét annak, hogy az általad bevitt vas a lehető legjobban hasznosuljon, akkor a fent említett étrend-kiegészítőket és gyógyszereket a vaspótló előtt vagy minimum 2 órával azt követően kell beszedni, hogy ne befolyásolják egymás hatását. Érdemes továbbá legalább 1-2 órát hagyni a vasban gazdag ételek fogyasztása és a tejtermékek, a kávé, a tea, valamint a teljes kiőrlésű gabonák bevitele között.
A C-vitamin, a béta-karotin és folsav ugyanakkor segíti a vas felszívódását, így ezeket nyugodtan beveheted akár egyszerre is, illetve a vasban bővelkedő ételeket bátran kombinálhatod például citrusfélékkel, répával vagy avokádóval. Jó tudni továbbá, hogy az állati eredetű élelmiszerekből származó vas lényegesen jobban hasznosul, mint a növényi forrásból nyert változat.
Ha pedig teheted, keress olyan, magas vastartalmú vaspótló készítményt, amelynek szedése kényelmes, egyszerű és biztonságos.