„A tűzesetek szinte minden esetben megelőzhetőek lennének! Nem szerencse, hanem tudatosság, odafigyelés kérdése” – hangsúlyozza hétfő reggeli Facebook-bejegyzésében a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF). A posztban arra is felhívják a figyelmet, hogy a téli időszakban a lakástüzek jó része a fűtéshez kapcsolódva alakul ki.
Éppen ezért nagyon fontos betartani néhány alapszabályt, ha kályhával, kemencével, kazánnal vagy sparhelttel fűtünk otthon.
- Fontos biztosítani, hogy ne pattanhasson ki az eszköz tűzteréből szikra vagy parázs, illetve ne eshessen ki onnan az égő, izzó tüzelőanyag, például egy nagyobb fahasáb.
- A tűztér ajtaját mindig csukva kell tartani – levegőt a huzatajtón keresztül engedjünk be a tűzhöz. Alkalmazzunk szikrafogót, a tűztér ajtaja előtt pedig érdemes fém- vagy üveglemez borítással védeni a padlót.
- Vegyes tüzelésű tüzelő- és fűtőberendezés környezetében tilos éghető anyagot tárolni. Egy kipattanó szikra ugyanis lángra lobbanthatja, sőt, még a felhevült fűtőberendezés által termelt hő is.
- Szereltessünk be a lakásba egy füstérzékelőt! Hangos sípolással jelzi, ha füstöt észlel, ezzel szó szerint életmentővé válhat.
A fenti szabályok fontosságára irányítja rá a figyelmet egy közelmúltbeli tűzeset is. Az OKF közlése szerint múlt héten egy, a szombathelyi Gárdonyi Géza utcában lévő tizenkét négyzetméteres sorházi lakáshoz riasztották a tűzoltókat. A kályha mellett összehordott ruhák és berendezési tárgyak égtek. A lakásban nem tartózkodott senki, az ablakból szivárgó füstöt a szomszédok vették észre, akik aztán riasztották a katasztrófavédelmet.
Borítókép: BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság/Facebook