A 2023. február 1-jén Hajdú-Bihar megyében indult egységes rendszerhez idén októberig az ország valamennyi területe csatlakozott, a működés mindenhol zavartalan – közölte kedden az OMSZ. Mindeközben, az ügyeleti rendszer indulása óta eltelt 21 hónap alatt a mentőszolgálat egységei mintegy kétmillió mentőfeladatot, esetellátást végeztek Magyarországon.
Az ügyeleti betegeknél 95 ezer esetben a telefonos tanácsadás elegendőnek bizonyult, 838 ezer beteget valamelyik ügyeleti telephelyen részesítettek ellátásban, 67 ezer beteghez pedig ügyeleti kocsit küldtek és a lakásukon látták el őket. Az alapellátási ügyeletben ellátottak 36 százaléka gyermek, illetve 18 éven aluli fiatal volt. A jellemzően enyhébb egészségi problémákra az esetek több mint 90 százalékában az ügyeleti ellátás megfelelő megoldást jelentett, 92 ezer beteget kellett további szakellátásra vagy kórházi felvételre irányítani.
Az új ügyeleti rendszer október elsején Budapesten is elindult és jól működik: a főváros 18 ügyeleti telephelyén orvosok, mentőtisztek és diplomás APN-szakemberek (kiterjesztett hatáskörű ápoló; Advanced Practice Nurse) látják el a betegeket. Az indulás óta Budapesten 9893 beteget láttak el, közülük 2456-an gyermekek, illetve 18 év alatti fiatalok voltak. Miközben 1373 esetben a telefonos tanácsadás elegendőnek bizonyult, 6728 beteget valamely ügyeleti telephelyen részesítettek ellátásban, 1792 beteghez pedig kiküldték az ügyeleti egységet, így ők otthonukban kaphatták meg a szükséges ügyeleti ellátást.
Az átlagos betegforgalom egyik budapesti ellátóhelyen sem érte el az óránkénti egy beteg értéket, a 1830-as ügyeleti telefonszám pedig rövid várakozási idővel, folyamatosan és jól működött. Októberben Budapesten és környékén 34 497 mentőfeladatot végeztek el, köztük 6057 eset életveszélyesnek minősült, ezért a legmagasabb sürgősségű szinten (P1) volt szükség ellátásra.
Borítókép: MTI/Bruzák Noémi