Januártól megkezdődik a biohulladék széles körű elkülönített gyűjtése, amely biztosítja, hogy a hasznosítás eredményeként a természetes szervesanyag-körforgásba minél nagyobb tisztaságú anyag kerülhessen vissza, és csökkenjen a hulladéklerakókon lerakott települési hulladék biológiailag lebomló tartalma – közölte csütörtökön Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára. A Magyar Közlönyben csütörtökön megjelent kormányrendelet rögzíti, hogy az érintett háztartások az elkülönített gyűjtési rendszerben az erre a célra rendszeresített "hulladékgyűjtő edényzetben" gyűjthetik a háztartásokban képződő konyhai zöldhulladékot (nyers zöldség- és gyümölcsmaradék, kávézacc, teafű, fűszerek, gyógynövények, tojáshéj) és a konyhai élelmiszer-hulladékot (hulladékká vált konyhai ételt és élelmiszert).
A gyűjtésre szolgáló hulladékgyűjtő edényt, valamint a biohulladék átvételét, gyűjtését és elszállítását a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. biztosítja. A koncessziós társaság elsősorban házhoz menő gyűjtést vezet be, de emellett lehetőség lesz a biohulladékot a kijelölt hulladékgyűjtő pontokon, és a későbbiekben a társaság vagy koncesszori alvállalkozó által üzemeltetett hulladékgyűjtő udvaron is leadni. A kerti zöldhulladék átvétele az eddigi megszokott rend szerint folytatódik.
Mint azt korábban megírtuk, az Európai Unió tagjaként jövő évtől Magyarországnak is meg kell oldania a háztartási biohulladék szelektív kezelését. „Most a települési hulladékunk 30-40 százalékát elpazaroljuk azzal, hogy a biohulladék hulladéklerakóba vagy -égetőbe kerül, holott ezek a zöld javak valójában hasznosíthatók lennének. Vissza kellene, hogy kerüljenek a természetes körforgásba, de akár energiaforrásként is újrahasznosíthatók lennének” – mondta el kérdésünkre Merza Péter természetvédelmi mérnök, a Humusz Szövetség alelnöke. Hozzátette, a hulladéklerakókba kerülő szerves hulladékból nagy mennyiségű metán szabadul fel, amely egy rendkívül gyúlékony, valamint erősen üvegházhatású gáz. A hulladékégetés pedig azért nagyon rossz gyakorlat, mert a biohulladék fűtőértéke eleve nem túl jó, ráadásul így rengeteg egészségkárosító füstgáz kerül a légkörbe.
Borítókép: Getty Images