Forduljunk szakemberhez
Nem csak a gyerek érdeke, hogy a figyelemhiányos hiperaktivitási zavart (ADHD) mihamarabb fölismerjék, a kicsi pedig szakértő kezekbe kerüljön, hanem a szülőknek is. A megfelelő terápia – ami alatt nem feltétlenül kell gyógyszeres kezelést érteni, hiszen a gyerekpszichiáterek minden terápiás eszközt figyelembe vesznek, beleértve a pszichoterápiát és a különböző tréningeket - egyrészt könnyebbé teszi a kicsik nevelését, másrészt segít elkerülni a családi problémákat.
Ágytól az asztalig
Arra, hogy a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar hogy okozhat szülők közti konfliktust, konkrét példákat is föl lehet hozni. Elég belegondolni abba, hogy az ADHD-s gyerekek apukája és anyukája gyakran szembesül azzal, hogy túlmozgásos és lobbanékony gyermeküket az óvodában és iskolában rossznak, neveletlennek titulálják. Emögött pedig hiába húzódik meg a fel nem ismert figyelemhiány és hiperaktivitás, a szülők hajlamosak egymást hibáztatni a gyermek viselkedéséért. És ez az, ami igen gyakran vezet komoly konfliktushoz, idővel pedig váláshoz . Pedig az ADHD nem nevelési probléma, a felmenőknek teljesen fölösleges egymást okolniuk miatta. Sokan mégis ezt teszik, pedig kialakulásáért a genetika és magzatkori hatások lehetnek felelősök. Nem tesz jót az érintetteknek az sem, hogy a figyelemhiányos kicsik szüleire a szomszédok, tanárok, ismerősök is előszeretettel mutogatnak, túl megengedőnek, nevelésre alkalmatlannak titulálják őket. Hiába egyetlen hibájuk az, hogy nem kérnek segítséget, nem fordulnak szakemberhez. Pedig ha ezt megtennék, a zavart pedig felismernék, akkor komplex terápiával – köztük viselkedésterápiával és gyógypedagógiai módszerekkel – jól kezelhető lenne ez a probléma.
Versenyfutás az idővel
Az ADHD-t nem szabad elbagatellizálni, mert ha a szülők ezt megteszik, akkor nem csak a gyerek magaviselete, szétszóltsága miatt éri szó a ház elejét, hanem a tanulmányi eredmények is romlanak. A figyelemhiánynak ugyanis szembetűnő következménye az, hogy a gyerek rosszul teljesít az iskolában, ADHD-ban szenvedő gyerekek közel felének iskolát kell váltania, akár négy-öt alkalommal is a tanulás első nyolc évében. Egy hazai tanulmány már arra is rámutatott, hogy ezek a kicsik két osztállyal kevesebbet végeznek el, mint egészséges társaik. Mindez jól mutatja, mennyire fontos az, hogy a szülők a figyelmeztető jeleket látva ne a legkülönfélébb foglalkozásokra, magánórákra, fejlesztésekre küldjék el gyereküket, hanem vizsgáltassák őket ki. Ha pedig indokolt, vágjanak bele a pszichiáterek által javasolt terápiába.
Az oldal elkészítését támogatta a Lilly Hungária Kft. OGYI/41379-3/2014
HUSTR00069
OGYI/41379-3/2014
A dokumentum lezárásának ideje: 2014.12.09
Lilly Hungária Kft.
1075 Budapest, Madách I. u. 13-14.
www.lilly.hu
(x)