20 perc után nem alszunk? Ez a teendő

Esténként fáradtan zuhanunk ágyba, de hosszabb idő elteltével még mindig csak álmatlanul forgolódunk? Nem egyedüli a probléma, az alvászavarok egyre több ember életét nehezítik meg. Dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus tanácsai segíthetnek.

Este elaludni, reggel felkelni nehéz

Közeleg a lefekvés időpontja, de ahelyett, hogy szép lassan álomba zuhannánk, egyre csak forgolódunk az ágyban. Közben pedig arra gondolunk, hogy így mennyivel kevesebbet alhatunk, másnap megint fáradtak és nyúzottak leszünk. Ezektől persze egyre idegesebbé válunk, így még nehezebben alszunk el. A jó hír, hogy néhány apró változtatás is elég lehet, hogy gyorsabban elaludjunk, de ha ezek sem segítenek, akkor is van megoldás!

1. Lefekvés előtt 4-6 órával már ne igyunk koffein tartalmú italt ! Kerüljük a kávét, a szénsavas üdítőket, energiaitalokat, fekete teát, minden olyan italt, ami serkentőleg hat. A koffeinre nem egyformán reagál a szervezetünk, ha valakit különösen felpörget, annak jobb, ha a nap folyamán legkésőbb ebéd után, délután 1-2 óra körül fogyaszt ilyesmit. Koffeint tartalmazhatnak bizonyos gyógyszerek - fájdalomcsillapítók, fogyasztó tabletták, nátha elleni szerek - is.

2. Az alkohol fogyasztását is jobb a lefekvés időpontjánál legalább 3 órával korábbra időzíteni. Ha a vacsora mellé, este 6-7 körül elfogyasztunk egy pohár bort, abból nem lehet gond, de ha ez közvetlenül a lefekvés előtti időszakban történik, akkor előfordulhat ugyan, hogy az alkohol hatására valóban gyorsabban elnyom az álom, de az éjszaka folyamán gyakoribb ébredésekkel, rémálmokkal és fejfájással is számolhatunk.

Az alvászavarok egyre több ember életét nehezítik meg

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az alvászavarok egyre több ember életét nehezítik meg

3. Hagyjunk időt a szervezet átállására! Az elalvás előtti rutin kialakítása felnőtt korban is fontos. Lényeges, hogy a lefekvés előtti időszakban csendes, nyugtató tevékenységeket végezzünk, hogy ráhangolódjunk az alvásra. Nem jó, ha éppen végeztünk a munkával, lecsapjuk a laptopot és irány az ágy, mert az agyunk még az elvégzendő dolgainkon jár. Az sem szerencsés, ha közvetlenül lefekvés előttre időzítjük a napi sportolást , mivel az intenzív mozgás felpörget.

4. Legyen a hálószobánk is alvásra hangoló! Ahhoz, hogy jól aludjunk fontos, hogy a hálószobában ne legyen se túl meleg, se túl hideg. Sötétítsünk be és kapcsoljunk ki minden olyan elektromos berendezést, aminek a zaja esetleg zavarhatja a pihenést. Használhatunk illatokat is a hálószobában, a nyugtató levendula , jázmin vagy szantálfa illóolaja segíthet az elalvásban.

A kevés alvás 8 súlyos következménye

5. Ha nem tudunk elaludni, forgolódás helyett menjünk át egy másik szobába és olvassunk, használjuk a napjainkban népszerű felnőtteknek szóló színező könyveket, hallgassunk relaxációs zenét, vagy végezzünk más, álmosító tevékenységet. Ha úgy érezzük, hogy elálmosodtunk, akkor feküdjünk vissza az ágyba.

Akár elalvási nehézségről, akár gyakori éjszakai ébredésekről legyen szó, a pihenés hiánya hosszútávon az egész szervezetre kihat. Ha az elalvási szokások terén végrehajtott változások nem hoznak megoldást, érdemes szakemberhez fordulni az alvásprobléma kezelésével - tanácsolja dr. Vida Zsuzsanna.

Forrás: JóAlvás Központ

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.