Mi segítheti a jó alvást?
Aludjunk meztelenül. A pizsama melegíthet, felgyűrődhet, begyűrődhet - sokkal szerencsésebb, ha inkább lehűtjük magunkat alvás közben és hagyjuk, hogy tegye a melatonin a dolgát.
Ne dohányozzunk! Sokan azt hiszik, hogy az alvás előtt elszívott utolsó szál cigarettától lenyugszanak, pedig a biokémia szerint pont az ellenkezője történik. A nikotintól ugyanis felgyorsul a szívverés, agyunk pedig ébrenléti fázisra kapcsol - pedig pont az ellenkezőjét akartuk elérni.
Együnk meg egy banánt. Nemcsak az alváshormonként is ismert melatonin található meg a gyümölcsben, hanem a triptofán nevű aminosav is, ami szintén segít a gyorsabb elalvásban.
Igyunk meleg tejet. Régi házi praktikának tűnhet, de egy bögrényi meleg tejtől tényleg könnyebben aludhatunk el. A tejtermékekben ugyanis jelentős mennyiségű triptofán található, valamint könnyebben termelődik tőle a szerotonin és melatonin is.
Ne nézzük az órát, és ne kávézzunk!<br /><br /> <b> </b>
Ne nézzük az órát. Ha az óra percmutatóját nézzük lefekvés után, hiába várjuk, hogy elaludjunk. Így önkéntelenül is azt számolgatjuk, hogy hány órát tudunk aludni, amitől még stresszesebbek leszünk és nehezebben alszunk el. Fordítsuk a fal felé a számlapot inkább.
Készüljünk rá. Ha van egy alvási rutinunk, amit minden nap megismétlünk, azt elkezdve testünk megérzi, hogy el kell csendesednie. Készítsük elő alvóruhánkat, dobjunk össze egy szendvicset következő reggelre, mossunk fogat - ezek mind elálmosítanak. Ha minden nap ugyanakkor kelünk fel és fekszünk le, testünk könnyebben megszokja, hogy mi a dolga, könnyebben fel tudunk majd ébredni és jobban elálmosodunk, amikor már közel az alvásidő.
Ne igyunk kávét délután kettő után. Sokan még késő délután is képesek kávét inni , pedig ezzel csak alvásuknak tesznek rosszat. A koffein körülbelül 8 óráig marad a szervezetben, úgyhogy ha délután 2 után is iszunk még egy csészényivel, akkor vagy mélyebb álomba nem tudunk merülni, vagy túlságosan nehezen tudunk csak elaludni.
Hűtsük le magunkat. Ha azt hisszük, hogy több réteg ruha alatt magasabb lesz a testhőmérsékletünk, jobban tudunk majd relaxálni és elaludni, tévedünk - pont fordítva van, a melegtől, ébren maradunk. A hűvös ágyneműben könnyebben elalszunk, ugyanis a hideg hatására több melatonin termelődik bennünk. Aludjunk kevesebb ruhában, szellőztessünk, de figyeljünk arra, hogy ne fázzunk meg éjszaka.
Használjunk levendulát. A levendula illata bizonyítottan lassítja a szívverést és csökkenti vérnyomásunkat, valamint könnyebben tudunk relaxálni tőle, úgyhogy a párnánkra vagy a fürdővízbe spriccelt illatanyag határozottan könnyítheti az elalvást.
Szűrjük ki a zajt és a fényt. Akár a hangos szomszédokról, akár párunk horkolásáról van szó, a hangos zajoktól nehezebben tudunk elaludni. Ha ilyen környezetben élünk, szerezzünk füldugót, hogy ne kimerülten ébredjünk következő reggel. Napnyugta után testünk automatikusan elkezd melatonint termelni, ilyenkor kevésbé vagyunk ébren és könnyebben tudunk elaludni. Sötétítőfüggönyök használata mellett az is fontos, hogy a mesterséges fényforrásokat is kerüljük - használjunk szemmaszkot, ha szükségünk van rá.
Végezzünk légzőgyakorlatokat. Sokan azért nem tudnak elaludni, mert nem tudják elhallgattatni gondolataikat. Ha ez a problémánk, tanuljuk meg az alábbi, 4-7-8-nak nevezett légzőgyakorlatot és alkalmazzuk, amikor szükségünk van rá: megnyugtatja az idegrendszert, lelassítja szívverésünket és figyelmünket is elvonja. A gyakorlat a következő: lélegezzünk ki a szánkon keresztül, majd csukjuk be és 4 másodpercen át lélegezzünk be az orrunkon keresztül. Tartsuk bent a levegőt 7 másodpercen át, majd lélegezzünk ki úgy, hogy közben nyolcig számolunk. Ezt ismételjük meg háromszor.
Aludjunk a megfelelő matracon! Olyan keménységű vagy puhaságú matracon aludjunk, ami megfelel igényeinknek, pár évente cseréljük is le - vagy akkor, amikor egészségi állapotunk azt kívánja. Lehetőleg teszteljük le a boltban, ha ez lehetséges, nézzük meg, hogy hátunknak és gyomrunknak megfelelő lesz-e.
Ne igyunk alkoholt. Ugyan könnyebben tudunk alkohol hatására elaludni, de az éjszaka második felében szervezetünk megzavarodik az alkohol hatására. Ilyenkor ugyanis olyan légzési szünetek állhatnak be, amelyek miatt könnyen felébredhetünk és ébren is maradhatunk. Írjuk le, ha zavar valami. Volt már olyan, hogy elkezdtünk agyalni valamin és újra meg újra lejátszottuk a fejünkben, hogy hogyan alakulhat életünk annak hatására? Persze, hogy stresszesebbek leszünk az ilyen fejmoziktól. Lefekvés előtt ilyenkor tanácsos leírni öt olyan dolgot egy papírra, ami nagyon aggaszt minket, ettől ugyanis valamennyire letesszük ezek terhét és könnyebb lesz elaludni.
Ne feledkezzünk meg az edzésről sem. Az edzés hatására kevesebb stressz és izomfeszültség lesz bennünk, javul a kedvünk.. miért nem csinálja ezt mindenki? A legjobb idő erre délután 4 és 7 között van, de fontos, hogy lefekvés előtt 4 órával már ne mozogjunk ennyire intenzíven, mert testhőmérsékletünk és adrenalinszintünk annyira magas less, hogy nehéz lesz elaludni.
Mi való az ágyba? Ne dolgozzunk az ágyban és ne nézzünk onnan tévét sem. Az ágy csak alvásra és szexre való , ha erre használjuk, könnyebb lesz az ágyra nézve ellazulnunk, nem a munka fog eszünkbe jutni róla.