A Cleveland Clinic összegyűjtött néhány kevésbé közismert érdekességet a témában Michelle Drerup alvászavarokkal foglalkozó szakértő segítségével.
- A kutatások azt mutatják, hogy a telihold előtti napokban az emberek később fekszenek le és kevesebbet alszanak, bár az okok egyelőre tisztázatlanok.
- Ha kevesebb mint öt percbe telik az éjszakai elalvás ideje, akkor valószínűleg kialvatlanságban szenvedünk. Ideális esetben az elalvás 10-15 percet vesz igénybe.
- A tengeri vidrák megfogják egymás mancsát, amikor alszanak, hogy ne távolodjanak el egymástól.
- A fáradtság naponta kétszer tetőzik: a legtöbb embernél hajnali 2 és délután 2 óra körül. Ezért vagyunk kevésbé éberek az ebéd utáni időszakban.
- Nehezen indul a hétfő reggel? A megváltozott hétvégi alvási ütemterv miatti szociális jet laget lehet ezért okolni. A kifejezést egy tanulmány ihlette, amely szerint azok az emberek, akik a munkahét során a hétvégéktől eltérő időpontokban aludtak, megnövekedett dohány-, koffein- és alkoholfogyasztást mutattak azokhoz képest, akik a hét során hasonló alvási szokásokkal rendelkeztek.
- Mi vagyunk az egyedüli emlősök, akik szívesen késleltetik az alvást, és nem igény szerint fekszenek le.
- A stressz, a fizikai vagy mentális betegségek, az élet- vagy alvási feltételek, a családtörténet, a műszakos munkavégzés, valamint a táplálkozási és testmozgási szokások együttesen hozzájárulhatnak az álmatlansághoz.
- Az, hogy reggel nehéz felkelni az ágyból, egy valós állapot, amelyet diszániának neveznek. Táplálkozási hiányt, depressziót, de komolyabb problémákat is jelezhet.
- Az álmatlanságot nem az éjszakánként elmaradt alvás határozza meg, hanem az álmosság, koncentrálási nehézség, fejfájás, ingerlékenység és egyéb problémák, amelyeket mindennap okozhat.
- Az angol bulldog az egyetlen olyan kutya, amely alvási apnoét, vagyis légzési rendellenességet él át, valószínűleg a szokatlan légúti anatómiai okok (rövid orr és alsó harapás) miatt.
- Ha 16 órán keresztül folyamatosan ébren vagyunk, az akkora mértékben csökkenti a teljesítményt, mintha véralkoholszintünk 0,5 ezrelék lenne.
- Tanulmányok kimutatták, hogy rövidebb távon az elégtelen alvás összefüggésbe hozható a fertőzések magasabb kockázatával, a védőoltásra adott gyengébb reakcióval és az agyműködés romlásával.
- Alvás nélkül éhség alakul ki, mivel a leptin, egy étvágyszabályozó hormon szintje csökken.
- A nyári időszámítás lejártakor kisebb az esélye annak, hogy közlekedési balesetet szenvedjünk. A statisztikák ugyanis azt mutatják, hogy a plusz egy óra alvás csökkenti a balesetek számát.
- Az egyik feladat a korai angol malom- és gyárvárosokban az volt, hogy bekopogtattak az emberek ablakán, hogy felébresszék őket: ideje munkába indulni. A kopogtatók reggelente végig járták az utcákat és egy hosszú bottal dörömböltek azok ablakain, akik fizettek ezért a szolgáltatásért.
- A munkahelyi alvás kevésbé jelent problémát Japánban. A vállalatok ezt a túlterheltség miatti kimerültség jeleként fogadják el.
- Néhány autóbérlési szerződésben meg kell ígérni, hogy a bérlő nem ül volán mögé, ha hat óránál kevesebbet aludt.
- Az álmatlanság gyakran a gyász normális velejárója. Az altatók szedése megzavarhatja ezt a természetes folyamatot.
- A rendszeres testmozgás általában javítja alvási szokásainkat. Közvetlenül lefekvés előtt végzett megerőltető gyakorlat viszont ébren tarthat.
- Ma már 75 százalékunk színesen álmodik. A színes televíziózás előtt csak 15 százalékunk volt így.
- A bálnák és a delfinek szó szerint félálomba merülnek. Az agyuk mindkét oldala felváltva jár, így fel tudnak jönni levegőért.
- Az alvászavarok egyik legjelentősebb oka napjainkban: a 24 órás internet-hozzáférés.