Az alábbiakban sorra veszünk néhány jelet, hogy mindenki eldönthesse, hátráltatja-e az alváshiány mindennapi működésében !
1. Nem kívánjuk az ebédet
Az alváshiánytól állandó éhséget, vagy éppen ellenkezőleg, makacs étvágytalanságot is tapasztalhatunk. Felborítja biológiai óránkat, ezért az alváshiányos időszakban sokan meghíznak vagy lefogynak.
2. Egyszerre több weboldalt nézegetünk és e-mailezünk, csetelünk
Valószínűleg ez esetben sem figyelemhiányos rendellenesség áll fenn. Legyen szó akár egy gyors e-mail magírásáról, vagy egy kémiai egyenlet megoldásáról, az alváshiány szinte lehetetlenné teheti a koncentrálást.
3. Nem emlékszünk, hová tettük a slusszkulcsot, a pénztárcánkat vagy a szemüvegünket.
Az agyunknak alvásra van szüksége a felfrissüléshez és regenerálódáshoz. Enélkül a rövid távú memóriánk gyengülhet. Ez magyarázza azt, hogy az éjszakába nyúló készülés ritkán hoz jobb eredményt a vizsgán vagy a munkahelyen, mint az átaludt éjszaka.
4. Ha mások beszélgetnek a társaságunkba, egyszerűen nem tudunk bekapcsolódni.
Eljön a szombat este, társasággal indulunk az éjszakába, de ha nem aludtunk eleget, képtelenek vagyunk előhozakodni szellemes beszólásokkal.
5. Álmosak vagyunk a volánnál.
Ha a monitor előtt vagy egy megbeszélésen időnként elhomályosodik a tekintetünk, azt még tudomásul vesszük, de ha a volánnál, vagy bármilyen életveszélyt rejtő helyzetben kell küzdenünk az ébren maradásért, már nem pusztán unalomról van szó. A koffeintartalmú italok, a dübörgő zene vagy a lehúzott ablak talán egy időre felfrissít, de hosszú autóúton nem tart ébren.
6. Mintha betegek lennénk...
Úgy érezzük, hogy betegek leszünk nem sokára, de valahogy sosem terít le a kór. Az immunrendszerünk ugyanis alvás közben regenerálódik és erősödik, így az alváshiány eredményezhet ilyen érzeteket. A vitaminok fogyasztása mellett tehát érdemes betartani a napi hét óra alvást is, hogy egész évben egészségesek maradhassunk.