1.Az alvás regenerál
Míg pihenünk, a test újra erőt gyűjt. Ez erősíti az immunrendszert, hogy hatékonyan felvegye a harcot a betegségekkel és fertőzésekkel.
2. Segít az ideális testsúly megőrzésében
Bár a legtöbb ember csak öt-hét órát alszik, a szakértők figyelmeztetnek, hogy nyolc órát kellene pihenéssel tölteni. Aki ennél kevesebbet alszik, az a stressz hormon szintjét növeli. Ennek eredménye, hogy a vér cukorháztartása felborul, a szervezet pedig azonnal igényelni fogja a gyorsan felszívódó szénhidrátokat - írja a Scientific American . Jöhet nyakra-főre az édesség, gyorsétel, ez pedig az elhízáshoz, diabéteszhez vezet.
3. Javítja a memóriát
A megfelelő mennyiségű alvás javítja a memóriát, így leszünk kreatívabbak, hatékonyabbak. Pihenés közben az agykéreg neuronjai regenerálódnak, ami kihat a memóriára és a koncentrálóképességre .
4. Megelőzhetjük a betegségeket
A megfelelő mennyiségű alvásnak nem csak abban van kulcsszerepe, hogy megőrizzük az ideális testsúlyunkat, hanem abban is, hogy megelőzzük a betegségeket. Az alváshiány sokszor olyan problémákból fakad, mint például az alvási apnoe szindróma, amikor az alvás alatt kórosan hosszú (10 másodpercnél hosszabb, óránként több, mint 5 alkalommal) légzésszünetek alakulnak ki. Ennek következtében memóriazavarok, ingerlékenység, napközbeni aluszékonyság, fejfájás, csökkent libidó, szív- és érrendszeri betegségek (magas vérnyomás, cukorbetegség, szívritmuszavarok, szívelégtelenség, stroke) alakulhatnak ki.
5. Energiát ad
Az egyik legtriviálisabb indok, amiért sokat kell aludni, hogy ébredés után tele leszünk energiával, vitalitással. A pihent ember jobban teljesít a munkahelyén, marad kedve és ereje a szórakozásra, és persze a szexre.
6. Leküzdheti a depressziót
A megfelelő mennyiségű alvás kihatással van a hangulatra is. A kialvatlanság megnöveli a depresszió esélyét. Azonban a tudósok arra is figyelmeztetnek, hogy a túl sok alvás se jó. A komoly depresszióban szenvedők képesek 12 óránál is többet aludni.
Hogyan tudna többet aludni?
- Alakítson ki napi rutint!
- Próbáljon egy fél órával mindig korábban ágyba bújni. A test előbb-utóbb megszokja az új napirendet.
- Relaxáljon lefekvés előtt!
- Kapcsolja ki a televíziót, és feküdjön be az ágyba. Olvasgasson, meditáljon, és ezzel segíti az agyát, hogy "alvás üzemmódba" kapcsoljon.
- Felejtse el a koffeint!
- A koffeinnel kezdeni érdemes a napot, mert felpörgeti a testet. Elalvás előtt négy-hat órával azonban már ne fogyasszon kávét, feketeteát, energiaitalt.
- Magas fehérjetartalmú legyen a vacsora!
- Hús és saláta. A jó vacsora segíti a testet az ellazulásban.
- Kerülje az alkoholt!
- Sokan azt hiszik, hogy az alkohol altat. A hatása azonban csak rövid ideig tart, néhány óra múlva felkel az ember, és képtelen visszaaludni.