A férfiak és nők között eltérések adódhatnak az alvási szokásokat illetően. Az alábbi tippek viszont mindenkinek segíthetnek.
Kerülendő: a túlalvás
Ha előző este sokáig fent voltunk, kerüljük a késztetést arra, hogy „behozzuk a lemaradást”. Ez ugyanis megzavarhatja belső óránkat. Ehelyett érdemesebb kibírni estig, és amikor már tényleg fáradtak vagyunk, nem lesz gond az ágyba zuhanással.
Tegyük nyugodt hellyé a hálószobát
Van aki zenét hallgat, tévét néz, esetleg alkoholt fogyaszt lefekvés előtt, de mindhárommal érdemes vigyázni. A hálószobából érdemes száműzni az ilyen zavaró tényezőket – azok csinálják jól, akik kizárólag alvásra és együttlétekre használják ezt a helyiséget – ugyanis lehet, hogy tudatosan úgy gondoljuk, ezek segíthetnek az elalvásban, de tévedünk, ugyanis mindhárom megzavarhatja az alvás természetes ritmusát, ennek pedig hosszú távon káros következményei lehetnek, különösen az alkohol esetében.
Kapcsoljuk ki az agyunkat
Valóságos öngerjesztő folyamat: ha azon stresszelünk, hogy nem tudunk rendesen aludni, előbb-utóbb ez valóban be is következik, ugyanis ezt „tanult inszomniának” nevezi a szaknyelv. Ahelyett, hogy kényszerítenénk magunkat, hogy lefeküdjünk, végezzünk légzőgyakorlatokat és igyekezzük meditációval, vagy más módon elterelni a gondolatainkat.
Alakítsunk ki esti rutint
A másnapi teendők miatt már azelőtt elkezdünk a holnapi gondokkal foglalkozni, mielőtt azoknak eljönne az ideje, ez pedig fokozhatja a stresszt. Alakítsunk ki egy esti rutint, nem csak az alváshoz, de a másnapi készülődéshez is. Már előző este készítsük ki a ruhánkat és pakoljuk be a táskát. Ezután mossunk arcot és fogat, majd fogjunk egy jó könyvet és így bújjunk ágyba. A légzőgyakorlatok itt is segíthetnek.
Nassolni csak okosan
Ha éhesek maradtunk vacsora után, egy kevés szénhidrát és fehérje kombinációjával csodát tehetünk. Egy kis sajt és sós keksz például jó választás lehet, ugyanis tanulmányok kimutatták, hogy a szénhidrát és protein együtt megnöveli a szervezetben a szerotonin mennyiségét, ez pedig segít ellazítani a testünket és az agyunkat is. Fontos azonban, hogy lefekvés előtt legkésőbb egy órával folyamodjunk ehhez a kellemes megoldáshoz.
A minőség a legfontosabb
Mivel életünk közel egyharmadát alvással töltjük, ezen igazán nem érdemes spórolni. Egy kényelmes matrac és jó minőségű párna elengedhetetlen a pihentető alváshoz, ezért ne sajnáljuk rá a pénzt. A legtöbb ember hajlamos a matracokat jóval az „üzemi idejük” lejárta után is használni (egy jó matrac általában 9-10 évig használható). Szánjunk időt a kutakodásra, próbáljunk ki többféle matracot és figyeljünk az allergénekre is, aki ugyanis érzékeny bizonyos anyagokra, nem csak az alvás minőségének romlását, de a bőr irritációját is kockáztatja.