Kétezer amerikai felnőtt részvételével végeztek egy felmérést, amelyben az emberek pihenési szokásait vizsgálták. Emellett azonban azt is megnézték, hogy milyen személyiségjegyek kapcsolhatók a "sziesztázni szerető", illetve a "nem szunyókáló" csoportba tartozókhoz. Az eredmények azt mutatták, hogy délutáni pihenést kedvelők nagyobb arányban vallották magukat produktívnak. A sziesztázni szeretők közül 93 százalék, a sziesztára nemet mondók közül pedig 85 százalék érzi magáénak ezt a jellemvonást.
Boldoggá tesz a szieszta
A délután szunyókálók ezen kívül boldogabbnak és magabiztosabbnak is érzik magukat. A sziesztaszeretők háromnegyede állította magáról, hogy karrierorientált, a nem szunyókálóknak pedig mindössze az 55 százaléka mondta magáról ugyanezt. De senki se gondolja, hogy a délután pihenőknek csak a szakmai előmenetelük számít: 83 százalékuk egészséges egyensúlyt tud fenntartani a hivatás és a magánélet között - szemben a nem szunyókálók 60 százalékával.
Így hat ránk a délutáni pihenés
A sziesztarajongók annyira szeretik a délutáni alvást, hogy 79 százalékuk a hobbik közé sorolja. A válaszadók több mint fele pedig még abba is belemenne, hogy csökkentsék a fizetését, ha cserébe a munkahelyükön is aludhatnak egyet délutánonként. Az alváspártiak 33 százaléka kipihentnek, 19 százaléka boldognak, 17 százaléka pedig energiával telinek érzi magát egy szemhunyásnyi pihenés után. Ugyanakkor a válaszadók 15 százaléka általában összezavarodva ébred, 12 százalék pedig azt sem tudja, hol van. A legnépszerűbb szundiidőpont 13:31, a legideálisabbnak tartott helyszín pedig egy 18,3 Celsius-fokos szoba .
A nem sziesztázók egyébként általában azért mondanak nemet a délutáni pihenésre , mert nem tudnak elég kényelmesen elhelyezkedni, vagy attól tartanak, hogy a nappali alvás után majd este nehezebben fognak tudni elaludni.
Forrás: nypost.com