A szakértők kimutatták, hogy az éjszakai halvány fény behatása alvási apnoéban párosulva egerekben növeli a depresszió és a szorongás szintjét.
"Bár egyelőre nem világos, hogy az alvási apnoé okozza-e a depressziót, a betegekben gyakran fordul elő mindkét rendellenesség egyszerre. Kutatásunk arra utal, hogy alvás közben még a legminimálisabb fény is fokozhatja a depresszió tüneteit az alvási apnoéban szenvedő betegekben" - nyilatkozta az American Journal of Physiology internetes kiadásában közzétett tanulmány társszerzője Dr. Ulysses Magalang.
Egereket vizsgáltak
A kísérletben olyan egereket vizsgáltak, amelyeket az alvási apnoéhoz hasonló, ismétlődő oxigénhiánnyal járó állapotba helyeztek. Az állatok fele napközben normális fényviszonyok között, éjszaka pedig teljes sötétségben volt, a másik felét viszont éjszaka halvány fénynek tették ki. Az eredmények alapján az derült ki, hogy a halvány fényben alvó egerekben magasabb lett a szorongásos és a depresszív viselkedés szintje , mint a teljes sötétségben alvó állatok esetében.
Taryn Aubrecht, a tanulmány vezető szerzője azt is elmondta, hogy a tesztekben megfigyelt ilyen jellegű változásokon kívül fizikai változásokat is kimutattak. Többek között csökkent a sejtek mérete a hippokampuszban, azon az agyi területen, amely a memóriáért és a térbeli tájékozódásért felelős. "A halvány fény behatása és az alvási apnoé együttes jelenléte egerekben a depressziós és szorongásos viselkedés fokozódását eredményezi, ezért az éjszakai fénybehatás csökkentése egyszerű stratégia lehet az alvási apnoéban szenvedő betegek kezelésében" - összegezte Aubrecht.
Magalang a következőket javasolja az alvás elősegítése, és az éjszakai halvány fény behatásának csökkentése érdekében:
- A közlekedésből, közvilágításból és a szomszédos épületekből eredő fényt sötétítőfüggönyökkel vagy redőnnyel zárjuk ki.
- Lefekvés előtt mindig kapcsoljuk le a tévét, a számítógépet és más elektronikai eszközöket.
- Kék vagy zöld helyett piros fényű ébresztőórát vagy éjjeli jelzőfényt használjunk.