A Brigham orvosai szerint azoknál a nőknél, akik éjjel öt óránál kevesebbet aludtak, 65 százalékkal nagyobb kockázatot találtak a veseműködés gyors csökkenésére, azokhoz képest, akik hét-nyolc órát töltöttek éjszakai alvással. Az viszont nem ismert, hogy aki tovább alszik, az ezzel javítja-e a vesefunkciót vagy visszafordítja a rövidített alvás okozta károkat.
„Ez aggasztó, mert a lakosság alvásmennyisége egyre csökken az elmúlt 20 évben. Korábban az amerikaiak átlagosan nyolc órát aludtak éjszakánként, de ez az időtartam már körülbelül csak 6,5 óra és a tendencia csökkenő” – mondta Dr. Ciaran McMullan vezető kutató. (A magyar felmérések szerint nálunk még megvan az átlagosan 8 óra éjszakai alvás.)
A megzavart alvás és a szívbetegség összefüggését már vizsgálták korábban. Ha sikerül kimutatni a kapcsolatot a vesefunkcióval, az azt is jelentheti, hogy a kevés alvás befolyásolja a vese működését, hozzájárul a cukorbetegség és a magas vérnyomás kialakulásához – közölte McMullan.
„A kevesebbet alvók körében gyakoribb a cukorbetegség és a magas vérnyomás, márpedig tudjuk, hogy éppen ez a vese működését csökkentő két legerősebb tényező. A szervezet természetes ritmusa - a cirkadián óra - szintén szerepet játszhat, a vese ugyanis egyfajta időzítés szerint máshogy működik éjszaka és nappal, mivel a test igényei különbözőek. A rövid alvás megváltoztatja a vese fiziológiáját a napi ciklusban, és ezek a változások károsíthatják a szervet” – fejtette ki a kutató.
Valószínű, hogy a megállapítások érvényesek a férfiakra is, de ezt vizsgálatokkal kell alátámasztani. A jelenlegi tanulmány során McMullan csapata több mint 4200 nők adatait gyűjtötte össze. A több mint 11 éven át folyó vizsgálat során, a nők vesefunkcióját évente legalább kétszer mérték.
Forrás: Medicinenet.com