A Dél-Floridai Egyetem kutatócsoportjának vezetője, Dr. Soomi Lee a saját életéből merítette a tanulmány alapötletét. Ugyanis azt vette észre magán, hogy a kevés éjszakai alvás jelentősen befolyásolja az utána következő napját. Így felmerült benne az alvás és a munkahelyi teljesítmény közti összefüggés lehetőségének gondolata is.
Már ennyivel kevesebb alvás is sokat számít
Dr. Lee és csapata 130 alanyt vont be a kutatásba, mindannyian az IT-szektorban dolgozó felnőttek voltak. A résztvevőknek számos kérdésre kellett pontosan válaszolniuk, például, hogy előző este mikor feküdtek le, reggel hány órakor keltek, hány órát és hány percet aludtak , és milyennek értékelnék az alvásuk minőségét.
Arra is megkérték őket, hogy nullától négyig pontozzák a következőket: mennyire tudnak koncentrálni a munkahelyükön, mennyire aggasztja őket egy-egy probléma, illetve mennyire nehéz számukra néhány dologra nem gondolni. Az értékelésnél a nulla jelentette a "soha", a négy pedig a "nagyon gyakran" opciót.
Az eredmények összevetése után a tudósok kiszámolták, hogy a megszokottnál 16 perccel kevesebb alvás már hatással lehet a munkahelyi teljesítményre: romolhat a dolgozók ítélőképessége, és könnyebben elkalandozhatnak.
Fontos a megfelelő mennyiség és minőség
A tudósok a hétköznapokra kapott eredményeket összehasonlították a hétvégékkel is, és arra jöttek rá, hogy a pihenőnapokra nézve nem volt annyi negatív hatása a kevesebb alvásnak. Dr. Lee és csapata őszintén reméli, hogy tanulmányuk eredményeinek köszönhetően valamivel több figyelmet kap a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás, ugyanis világszerte egyre nagyobb probléma , hogy az emberek nem alszanak eleget.
Az Egyesült Államok felnőtt lakosságának több mint egyharmada alváshiányos. Márpedig a 7-8 óra pihentető alvás hiányában hosszútávon romlik az éberség és a memória, valamint immunrendszeri- és szívproblémák is kialakulhatnak.
Forrás: dailymail.co.uk