A tudósok hosszas kutatómunka során 50 olyan családot találtak, akiknek kevesebb mint hat és fél óra alvás is elég volt éjszakánként. Az egyik famíliánál folytatott vizsgálatok után a szakemberek arra jutottak, hogy az ADRB1 nevezetű gén mutációja okozhatja a lecsökkent alvásigényt. Ez a mutáció az összes kevesebb alvással működő családtagnál jelen volt, ám a többet alvó rokonaiknál már nem volt megfigyelhető.
Az agyban van a válasz
Az ADRB1 nevezetű gén fokozza az agysejtek aktivitását, így elősegíti az éberséget is. Ezért a fent említett családok tagjai többet vannak ébren, miközben kevesebb éjszakai pihenésre vágynak. A tudósok egereknél is módosították ugyanezt a gént, és az eredmények tanúsága szerint a rágcsálók ezután 55 perccel kevesebbet aludtak, mint a mutáció nélkül élő állatok.
A tanulmány egyik társszerzője szerint felfedezéseik új utakat nyithatnak azon tudósok számára, akik az agy különböző rendszereinek és neuronjainak összetettségét elemzik. Valamint távlati cél lehet az is, hogy ezen mutáció ismeretében új típusú gyógyszereket fejlesszenek ki, amelyekkel hatékonyabban veheti fel a tudomány a harcot az alváshiánnyal is összefüggésbe hozott betegségek - például a demencia, a szívbetegségek és egyes ráktípusok - ellen.