Álmatlanság, rosszabb alvásminőség, felborult cirkadián ritmus - íme pár probléma azok közül, amelyek világszerte rengeteg ember életét keserítik meg a járvány kitörése óta. "Olyan sok zavaró tényező rontja az alvásminőséget, hogy a klinikai értelemben vett inszomnia, kóros álmatlanság szintje 56,5 százalékkal nőtt" - írták az Arizona Egyetem alváskutatói a Sleep Health Journal szakfolyóiratban.
Kutatásukhoz egy internetes kérdőívet indítottak el, amelyre 79 országból kaptak válaszokat. A közel ezer válaszoló életkora 18-80 év között volt, 72,5 százalékuk nő, 60,3 százalékuk nem az Egyesült Államokban él. A szakemberek arra kérdeztek rá, hogy a világjárvány okozta mindennapos életvezetési és megélhetési nehézségek mennyiben befolyásolták a válaszolók alvási szokásait.
Nemcsak kevesebbet, hanem rosszabbul is alszunk
A kérdőív kitöltői négy nagy problémakört (profilt) fogalmaztak meg: nehezebb volt elaludniuk, alvás közben gyakran felriadtak, túl sokat aludtak, éjszakai alváshiányukat napközbeni elszundításokkal pótolták. Az első csoportba tartozott a válaszolók majdnem kétharmada, akik számára nem az alvás minősége és mennyisége változott meg, hanem a lefekvés ideje. A kizökkent cirkadián ritmus ugyanakkor egyeseknek rémálmokat okozott. A válaszolók 20 százaléka, főleg nők számoltak be arról, hogy később fekszenek le, kevesebbet alszanak és közben gyakran felriadnak. Az éjszakai kialvatlanságot napközben nem tudták szundikálással pótolni.
Minden tizedik válaszoló sorolta magát abba a csoportba, akik a pandémia előtt alváshiánytól szenvedtek, és az otthoni karanténban kicsit túlzásba is vitték az ágyban fekvést és az alvást. Ez nagymértékben felborította a korábbi napi rutinjukat - igaz, ebben a csoportban sokan elveszítették a munkájukat, illetve olykor a családi veszekedések elől menekültek az alvásba. A válaszolók 5 százaléka nyilatkozta azt, hogy nagymértékben romlott az alvásminősége, kialvatlan, napközben sem tud pihenni, álmatlanság gyötri. Erre a csoportra volt a jellemző a legnagyobb jövedelmi visszaesés és munkanélküliség.
A kutatók e négy profil alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a járvány idején tapasztalható alvásminták nagymértékben függnek a járvány előtti szokásoktól, a nemtől és a háztartási jellemzőktől (jövedelem, gyermekek száma stb.), ami a szakemberek számára megkönnyíti a kockázati csoportba tartozók azonosítását. "Az alvás ugyanolyan fontos az élethez, mint a levegő, a víz és a táplálék. Ahogy az egészségre és a testi fukciókra kedvezőtlenül hat a rossz minőségű levegő, víz és táplálék, úgy az elégtelen minőségű és mennyiségű alvás is" - hangsúlyozták a kutatók.