Egy átfogó elemzés 17 kutatás, illetve tanulmány eredményeit összegezte - összesen 36 millió ember alvási szokásaival és egészségével kapcsolatos eredményeket tudtak így összevetni a kutatók. A tanulmányok alapjaiként szolgáló vizsgálatok összesen mintegy 11 évig tartottak.
Inszomniaként azokat az állapotokat definiálták, amikor valaki egy héten három vagy több éjszakán át nem tudott aludni, illetve amikor a rendszeresen visszatérő álmatlanság több mint egy hónapig tartott. Számos korábban végzett kutatás eredménye utal rá, hogy az alváshiány depressziótól a szorongáson és a cukorbetegségen át egészen a demenciáig számos betegséggel kapcsolatba hozható.
Ugyanakkor az új eredmények egyre biztosabbá teszik, hogy nincs befolyással az álmatlanságban szenvedő ember élettartamára. A tanulmányt a Sleep Medicine Reviews című szaklapban publikálták. A szakemberek hangsúlyozták, hogy további vizsgálódásra van szükség a témában. Dr. Russell Foster, az Oxford Egyetem alváskutatással foglalkozó intézetének vezetője szerint azonban vannak, akiknél az álmatlanság igenis lehet annyira komoly, hogy megrövidítse az életet. Az inszomnia a leggyakoribb alvási rendellenesség, amely világviszonylatban az emberek 10-30 százalékát érinti.
Korábbi kutatások szerint a krónikus alváshiány megemeli az egyén szívritmusát, illetve azt az időt, amely két szívverés között eltelik - erről pedig úgy gondolták, hogy korai halálozáshoz vezethet. A fent említett összegző tanulmány készítői szerint azonban azt ezt bizonyító adatok mennyisége korlátozott, és több kutatás sem számolt olyan faktorokkal, mint az elhízás vagy a dohányzás.
Amiben minden szakember egyetért, hogy a krónikus alváshiánynak számos egészségügyi kockázata van korra és nemre való tekintet nélkül. Éppen ezért a rendszeressé váló alvásproblémákkal mihamarabb orvoshoz kell fordulni, mert ha korai halálozást valóban nem is okoznak, sok egyéb módon tehetnek kárt bennünk fizikálisan és mentálisan is.
Forrás: dailymail.co.uk