A legtöbb szakember szerint a háton alvás a legkedvezőbb, mert kíméli a gerincet és a nyakat (nem kényszeríti egyiket sem túlzott meggörbülésre és a matrac is kellő alátámasztást nyújt).
A háton alvás ellen szól, hogy ebben a pozícióban gyakoribb az alvási apnoé és a horkolás . Egy kutatás pedig kimutatta, hogy az igazán jól alvók kevesebb időt töltenek háton, mint azok, akik kevésbé pihentető éjszakákra panaszkodnak.
Oldalt fekve összegyűrhetjük az arcunkat
Az oldalt fekvő pozíció különösen azoknak előnyös, akik gyakori gyomorégéssel vagy refluxbetegséggel küzdenek, a bal oldalon való fekvés ugyanis enyhítheti a tüneteket. Azonban ez a pozíció túlságosan nagy nyomással jár a tüdőre és a gyomorra, és könnyen elaludhatjuk a karunkat is, ami zsibbadással, szélsőséges esetben izom- és idegsérüléssel járhat együtt. Mivel ebben a pozícióban a vállunkra nehezedik a test, a váll és a nyak izmai megfeszülhetnek, emiatt pedig sajgó háttal ébredhetünk reggel.
A hason alvást tartják a legegészségtelenebb pozíciónak, egyetlen előnye az, hogy csökkentheti a horkolást és az alvási apnoé tüneteit, de közben megterheli a gerincet és a nyakat is, mert "kiegyenesíti" a gerinc természetes görbületét és a fejünket is túl hosszú ideig tartjuk ugyanabban a helyzetben. Ha mégis hason tudunk a legjobban aludni, próbáljunk meg a csípőnk alá is tenni egy párnát, hogy javítsuk a gerincünk tartását.