A nyugodt éjszaka nem álom

Aludni az egyik legjobb dolog a világon, ám a hétköznapi rohanásban vagy nem hagyunk rá elég időt, vagy a stressz miatt nem tudunk pihenni. Mit okoz a rossz alvás, és mit tehet az, aki csak álmodik a nyugodt éjszakákról?

Ahogyan az elhízás és a magas vérnyomás , úgy az alvászavar is kezd népbetegséggé válni szerte a világon. Ebben pedig vastagon közrejátszik a mindennapi stressz, amely nagy mértékben megterheli a szervezetet.

Mi az alvászavar?

Akár egészségügyi probléma, akár stressz okozza, a leggyakoribb alvászavar, az álmatlanság egyre több páciensnél jelentkezik: az Egyesült Államokban például a 20 és 59 év közötti korosztály 75 százaléka küzd alvási nehézségekkel. Van, akinek elaludni nehéz, van, aki éjszaka többször felébred, más pedig egyszerűen csak nem alszik elég mélyen, ezért nemcsak reggel érzi magát fáradtnak, hanem napközben is. A kevés alvás hatással van az energiaszintre, a hangulatra, a koncentrációra és hosszú távon a teljes egészségi állapotra.

Előfordul, hogy az álmatlanság valamilyen más betegséghez kapcsolódik. Ez a jobbik eset, ugyanis az éppen fennálló probléma kezelésével egy időben rendeződhet az alvás is. Ha azonban önmagában az alvászavar a probléma, akkor azt életmódbeli változtatásokkal és gyógyszeres beavatkozással együtt érdemes kezelni.

Az álmatlanság tünetei

  • nehéz elaludni és többször felébredünk
  • egész napos fáradtság
  • erőteljes vágy a napközbeni alvásra
  • koncentráció hiánya
  • pszichés tünetek, így feszültség, ingerlékenység, szorongás. nyomott hangulat

Az alvással kapcsolatos zavarok hátterében sokszor rejtett egészségügyi problémák húzódnak vagy azzal együtt alakulnak ki. Allergia, megfázás, légúti fertőzés is okozhat alvászavart, hiszen ha nehezen vesszük a levegőt, akkor nem tudunk nyugodtan aludni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Éjszakai vizelési inger

Ha éjjel kettőnél többször kelünk fel, mert hív a természet, akkor az megzavarja az alvásciklusunkat. Ennek hátterében állhatnak olyan hormonális hatások is, amelyek urológiai problémára utalnak.

Az alvászavar valódi népbetegséggé vált. Fotó: 123rf
Az alvászavar valódi népbetegséggé vált. Fotó: 123rf

Krónikus fájdalom

A krónikus fájdalom olyan tényező, amely miatt az érintett nehezen alszik el, illetve az éjszaka során többször is felébred. A krónikus fájdalmat az alábbiak okozhatják:

  • ízületi gyulladás
  • krónikus fáradtság szindróma
  • fibromialgia
  • gyulladásos bélbetegség
  • folyamatos fejfájás
  • állandó hátfájdalom

Stressz és szorongás

Mindkettő negatívan befolyásolja az alvás minőségét. A beteget rémálmok gyötörhetik, beszélhet álmában vagy akár alvajáróvá is válhat.

Az alvászavarok típusai

Álmatlanság

Az inszomnia vagy álmatlanság azt jelenti, hogy nehezen alszunk el vagy többször is felébredünk éjszaka és nem tudunk visszaaludni. Ezt okozhatja például jetlag, stressz és szorongás, hormonális, illetve emésztési problémák. Az inszomnia lehet egy lappangó betegség egyik tünete, de önmagában álló betegség is. Mindenesetre az egész szervezetünkre hatással van, és okozhat

  • depressziót,
  • koncentrációzavart,
  • ingerlékenységet,
  • hízást,
  • és gyenge iskolai vagy munkahelyi teljesítményt.

Alvási apnoé

Az alvási apnoé alvás közbeni légzéskimaradást jelent. Ez komoly egészségügyi probléma, hatására ugyanis kevesebb oxigénhez jut a szervezet, és emiatt a beteg többször fel is ébred.

Paraszomniák

A paraszomnia olyan alvászavar, amelynek során az alvó páciens szokatlan viselkedést produkál, így például:

  • alvajár,
  • beszél álmában,
  • nyögdécsel,
  • rémálmok gyötrik,
  • izzad
  • vagy csikorgatja a fogát.

A felsorolt tünetek bármelyikéről érdemes szakemberrel konzultálni, ám addig is adunk pár tippet, hogy mit tehetünk a jó alvásért.

A nyugalom ára Ugye milyen idegőrlő álmatlanul forgolódni az ágyban ahelyett, hogy édesen aludnánk? Az alvászavar az egyik legelterjedtebb stresszbetegség, amely nemcsak az éjszakákat, a nappalokat is megkeseríti. A kevés alvás miatt visszaeshet a munkahelyi teljesítmény, koncentrációzavar léphet fel, ingerlékenyebbek leszünk, szorongani kezdünk, mígnem mindez ördögi körré alakul. Ne hagyja, hogy így legyen, mutatjuk, mit tehet a nyugodt éjszakákért! Kattintson a részletekért!

Állítsunk be figyelmeztetőt

Nem reggeli ébresztőt, hanem egy olyat, amely elküld aludni este. Ugyanis nemcsak a gyerekeknek kell időben lefeküdniük aludni, hanem a felnőtteknek is, hiszen ők még inkább hajlamosak belefeledkezni mondjuk a kedvenc sorozatukba, és éjszakáig tévézni. Pedig az alvásritmust jól befolyásolhatjuk azzal, ha mindennap időben megyünk aludni.

Készüljünk az alvásra

Ha a másnapon jár az agyunk, akkor nem fogunk tudni aludni. Lefekvés előtt adjunk magunknak 15 percet, amikor felkészülünk a következő napra: készítsük ki a ruhánkat, pakoljuk be az uzsonnát, rakjuk össze az edzőcuccot. Ha vannak olyan feladatok, amelyek másnap várnak ránk, készítsünk listát róluk.

Zárjuk ki a stresszt

Csendesítsük le az agyunkat, lélegezzünk mélyeket, meditáljunk, jógázzunk: ezek mindegyike rendkívül pozitívan befolyásolhatja az alvásunkat.

Kapcsoljuk ki a kütyüket

A telefon, a tévé és más eszközök villódzó fényei lehet, hogy elálmosítanak, de nyugodt alvás helyett álmatlanságot, nyugtalanságot okoznak az agynak. Hagyjuk a hálószobán kívül a közösségi médiát és a kütyüket, elalvás előtt inkább olvassunk bele egy könyvbe, hiszen a felnőtteknek is szükségük van valamire, ami elcsendesíti őket, ahogy a meseolvasás a gyerekeket.

Forrás: heart.org , healthline.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra