A korábbi kutatások azt mutatták, hogy a kamaszkori kevesebb alvást fejlődési tényezők, különösen az alvási ciklust szabályozó melatonin hormon alacsonyabb szintje magyarázhatja. A szakfolyóiratban most megjelent kutatás szerint azonban a szociális kötődések, köztük a szülőkkel és a barátokkal fenntartott kapcsolatok, jelentősebb hatást gyakorolhatnak a megváltozott alvási mintákra a kamaszokban, mint a biológia.
David Maume, a Cincinnati Egyetem szociológus professzora közel ezer 12-15 éves gyermek adatait elemezte. Ezekben az években a résztvevők napi alvásideje a több mint kilenc óráról kevesebb mint nyolc órára csökkent. Eredményei azt mutatták, hogy a szülői odafigyelés, különösen a rendszeres lefekvési idő megszabása, jelentősen befolyásolta az egészséges alvási szokásokat.
Az eredményekből az is kiderült, hogy a kamaszok többet aludtak, és alvásuk jobb minőségű volt , ha úgy érezték, hogy szerves részei az iskolának, vagy olyan barátaik voltak, akiket érdekel az iskola, és pozitív, társasági emberek. "Azok a kamaszok, akiknek barátai proszociális személyek, általában szintén proszociális módon viselkednek, ami azt is magában foglalja, hogy odafigyelnek az egészségükre, és eleget alszanak" - magyarázta a kutató. Maume professzor azt is hozzátette, hogy amikor a kamaszok alvási zavarokkal küzdenek, az orvosok gyakran írnak fel számukra vényköteles gyógyszereket.
"Kutatási eredményeim azonban arra utalnak, hogy nem elég a biológiai okokat keresni a kamaszok alvási zavaraival kapcsolatban. A szociális megközelítés alapján tanácsadásra és a szülők nagyobb odafigyelésére lehet szükség kamasz gyermekükre, amivel el lehet kerülni a vényköteles gyógyszerek alkalmazását" - tette hozzá a professzor.