Agysejtek elvesztése miatt alszunk rosszabbul

Az idősebbek azért alszanak rosszabbul mert lassan elveszítik azokat az agysejtjeiket, amelyek segítenek "kikapcsolni", vagyis melyek felelősek a nyugodt éjszakai alvásért.

A szakemberek szerint az agy bizonyos részében található sejtek felelősek azért, hogy a tudatos gondolkodásunkat blokkolják. Ez pedig lehetővé teszi, hogy aludjunk. Ezek a sejtek azonban az idő múlásával folyamatosan pusztulnak, így idősebb korunkra egyre nehezebb lesz elérni a nyugodt pihenéshez szükséges állapotot.

A Harvard Medical School szakemberei szerint ez a jelenség különösen jellemző az Alzheimer-kóros betegekre, az ő alvásuk ugyanis a legtöbbször nagyon felületes, hajlamosak a felriadásokra.

"Egy hetvenéves személy átlagosan egy órával kevesebbet alszik éjjelente, mint egy huszas éveiben járó" - mondta Clifford Saper professzor, a kutatáshoz kapcsolódó tanulmány vezető szerzője. "A neuronok elvesztése magyarázat lehet az időskori alvászavarokra. Ez az új tudás új módszerekhez vezethet, amelyekkel hatékonyabban kezelhetjük az álmatlanságban szenvedő öregeket."

"Az magasabb a vérnyomása , és gyakrabban érinti a cukorbetegség is" - tette hozzá.

Agysejtveszteség miatt alszunk rosszabbul

Saper professzor és kollégái felfedeztek egy neuroncsoportot, mely patkányoknál és embereknél egyaránt az alvás kapcsolójaként működik. "Kísérletek során sikerült bizonyítani, hogy ezeknek a neuronoknak az elvesztése álmatlanságot okozott, és az állatok csak feleannyit aludtak, mint társaik, és gyakran felriadtak, az alvásuk töredezetté vált" - mondta.

Az állatkísérletek mellett a kutatók 45 idős ember agyát is tanulmányozták. A kísérletben részt vevők vállalták, hogy évekig szenzorokat viseljenek alvás közben, a haláluk után pedig a tudománynak ajánlották a szerveiket. A tudósok úgy találták, hogy azoknál, akiknek kevesebb neuronja volt egy meghatározott területen, sokkal rosszabbul aludtak , mint a többiek.

A kutatásról szóló tanulmány a című folyóiratban olvasható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +5 °C

Hazánk nagyobb részén hosszabb-rövidebb időre kisüt a nap, de főként a Duna-Tisza közén, továbbá a Tiszántúlon tartósan borult részekre is számíthatunk, ott néhol gyenge eső nem zárható ki. Az északias szelet nagy területen kísérhetik élénk, erős lökések. A nap második felében átmenetileg veszít erejéből a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között várható. Ez mindenesetre hidegfrontot jelent, így az arra érzékenyek számíthatnak tünetekre.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra