Hiába érezzük úgy estére, hogy az egész napos rohanástól szinte össze tudnánk esni, mikor végre alvásra kerülne a sor, le se tudjuk csukni a szemünket. Ismerős a helyzet? Agyunk nem tud leállni, újra és újra lepörgetjük magunk előtt az aznapi történéseket, bevillannak a ránk váró feladatok, és már előre rettegünk attól, hogy képtelenek leszünk ezek elvégzésére. Bármilyen fáradt a testünk, elménk nem enged, nem kapcsol ki, ezzel pedig szabotálja szervezetünk éjszakai feltöltődését.
Az állandó feszültség okozta álmatlanság ördögi kört indít útjára: a forgolódással töltött éjszakákat nyúzott reggelek és holtfáradt nappalok követik. A kialvatlan éjszakák rányomják bélyegüket a teljesítményünkre. Egy idő után érezni fogjuk magunkon, hogy nem megy úgy a munka, ahogy saját magunk vagy feletteseink elvárnák, az esetleges kudarcok pedig csak további belső feszültséget szülnek majd.
Lelki bajok és testi tünetek
Ahogy testi problémáink hatással vannak lelkiállapotunkra, úgy a bennünk tomboló feszültség is befolyásolja fizikai egészségünket. A hónapokon vagy akár éveken át cipelt teher még az egyébként egészséges szervezetet is kikezdheti: károsíthatja a szívet és az érrendszert, az emésztőrendszert, az izomzatot, az anyagcsere-folyamatokat, az immunrendszert, valamint szexuális problémákhoz is vezethet. De a tartósan fennálló feszült állapot a testi tünetek mellett további lelki zavarokat is okozhat - hiszen nemcsak testünknek lenne szüksége éjszakai pihenésre, hanem lelkünknek is ellazulásra. Ha pedig ezt nem tudjuk biztosítani, akkor egy idő után enyhébb vagy súlyosabb mentális zavarok jelentkezhetnek.
A hangsúly a pihenésen van
Azt azért nem szabad elfelejteni, hogy a feszült helyzetek életünk természetes velejárói. A baj akkor kezdődik, ha a feszültség hosszabb időn keresztül állandósul, és a feltöltődésre, pihenésre szánt időben sem tudjuk elengedni magunkat. Testünknek és lelkünknek is szüksége van nyugalomra, így nagyon fontos lenne, hogy az éjszakákat minőségi alvással tudjuk tölteni. Annak érdekében pedig, hogy ezt a pihenést újra biztosítani tudjuk szervezetünknek, fontos, hogy szembenézzünk a problémánkkal. Meg kell értenünk, hogy a túlterheltség okozta alvászavarunkat csakis tudatos döntésekkel hagyhatjuk magunk mögött.
Első lépésként érdemes lehet átgondolni lefekvés előtti szokásainkat, és néhány változtatást beiktatni az ideális alváskörülmények biztosítása céljából:
- alváshoz az optimális hőmérséklet 20-21 fok körül van: tegyünk róla, hogy ne legyen sem túl meleg, sem túl hideg a hálóban
- sötétítsünk be alaposan, ugyanis az alvást segítő hormont, a melatonint szervezetünk csak sötétben termeli
- lefekvés után ne használjuk digitális kütyüjeinket, azok fénye ugyanis rontja az elalvás esélyét
- tartsunk be egy napirendet, próbáljunk meg minden este ugyanabban az időben nyugovóra térni
- ha mindez mégsem segít, segítségül hívhatjuk a gyógynövények erejét
Vény nélküli gyógyszer, amely segíthet
Az orvosi receptre kapható szintetikus gyógyszerektől sokan ódzkodnak, ezek a szerek ugyanis könnyen függőséget alakíthatnak ki, sőt egyeseknél másnapos tüneteket is okozhatnak. A gyógynövényekre azonban nem jellemző a hozzászokás, és van olyan készítménye, amely másnapi teljesítményünket, éberségünket és koncentrálóképességünket sem befolyásolja - ellenben biztosíthatja a nyugodt, pihentető éjszakákat.
Vény nélkül kapható gyógyszer
A vény nélkül kapható Sedacur forte három gyógynövény, a valeriána (macskagyökér), a komló és a citromfű kombinációja. A növényi összetevők hatóanyagainak köszönhetően altató és feszültségoldó hatású, emellett az ideges eredetű szív- és gyomorpanaszokat is enyhíti. A Sedacur forte nappal nyugtat, éjszaka altat úgy, hogy mindeközben nem akadályozza a mindennapi tevékenységünket. Különösen előnyös választás lehet azok számára, akiknek nem csupán egy altatóra, hanem a nappali feszültség és az idegesség okozta testi panaszok, például a "gyomorideg" oldására is szükségük van.