Az altatók, illetve az alkoholfogyasztás hosszú távon egyáltalán nem hatásos az álmatlanság esetén, derült ki a kanadai Ryerson Egyetem kutatóinak új tanulmányából.
A rossz alvók, akik lefekvés előtt rendszeresen bevesznek valamiféle altatószert, vagy megisznak egy pohár alkoholt, annak érdekében, hogy jobban vagy mélyebben tudjanak aludni, valójában hosszútávon csak tovább rontanak a helyzetükön - állítja Heather Hood, a Ryerson Egyetem klinikai pszichológia szakos PhD hallgatója, a tanulmány vezetője.
A torontói Ryerson Egyetem depresszió- és alváskutató laboratóriumában végzett kutatások során összesen 397 önkéntes egyetemi hallgató töltötte ki az online kérdőíveket, melyek az alvási szokásokat és az úgynevezett biztonsági viselkedéseket, a jobb alvás érdekében lefekvés előtt elvégzett mindennapi rutinokat vizsgálta. A felmérések alapján a kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a tanulók mintegy 40 százaléka kifejezetten rossz alvónak számít, és túlnyomó többségük esetében teljesen hatástalanok a jobb alvást elősegítő praktikák. Ezek a különféle praktikák a legtöbb esetben kifejezetten kontraproduktívnak bizonyultak, és sokszor csak még több alvási problémát okoztak.
A kutatók azt is megállapították, hogy a rossz alvók rengeteg energiát fordítanak arra, hogy elaludjanak, pedig az alvás egy olyan állapot, aminek spontán módon magától kellene bekövetkeznie, mondta Dr. Colleen Carney, a Ryerson Egyetem depresszió- és alváskutató laboratóriumának igazgatója, aki szerint valaki minél több előkészületet tesz annak érdekében, hogy elaludjon, valójában annál nehezebben alszik el.
Dr. Carney szerint a kognitív viselkedésterápia jelentheti a valódi megoldást a rossz alvók számára, mely során a páciens megtanulhatja, hogy hogyan alhat el természetes módon. A tanulmány részletei a Behavior Therapy című tudományos szaklap decemberi számában jelennek meg.