"A lényeg az, hogy az álmatlanság ellen alkalmazott kognitív viselkedésterápia több formában is hatásosan kivitelezhető; nem csak szemtől szemben, hanem különböző technológiai eszközök segítségével, vagy akár önirányítással is" - foglalta össze az eredményeket a Manitobai Egyetem kutatója, Maxine Holmqvist, a Sleep Medicine szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerzője.
A krónikus álmatlanság (inszomnia) tünetei közé tartozik a krónikus álmatlanság egyik lehetséges kezelése a kognitív viselkedésterápia, amely terapeuta által vezetett foglalkozásokból áll, melyek során a betegek az inszomniáról tanulnak, relaxációs technikákat sajátítanak el, megtanulják, hogyan kell figyelmen kívül hagyni az ingereket, és megfelelő alvási szokásokat kialakítani.
A mostani tanulmány során a kutatók 73 álmatlanságban szenvedő, vidéken élő felnőttet osztottak véletlenszerűen két csoportba: az egyik csoport internet alapú kognitív viselkedésterápiában részesült, a másik pedig csoportos videokonferenciában vett részt az otthonukhoz közel eső klinikákon. Miután hat hét alatt hat kognitív viselkedésterápiás foglalkozáson estek át, az eredmények azt mutatták, hogy a videokonferenciás csoport tagjainak 55, és az internetes csoport tagjainak 62 százaléka ért el olyan pontszámot a speciális kérdőíven, ami szerint már nem szenvednek inszomniában.
A két csoport közötti eltérés a kutatók szerint csak a véletlennek köszönhető, és az eredmények összességében azt bizonyítják, hogy az internetes és a videokonferenciás álmatlanság elleni terápia egyaránt érdemesnek tűnik további kutatásra és fejlesztésre.