A Northwestern Egyetem kutatói szerint ez az első alkalom, hogy emberekben alvás közben sikerült manipulálni érzelmi emléket.
A felfedezés az éjszakai komponens hozzáadásával új utat nyithat az expozíciós (szembesítéses) terápián alapuló nappali fóbiakezelés fejlesztésében. Expozíciós terápia során úgy kezelik a fóbiát , hogy fokozatosan szembesítik a beteget azzal a tárggyal vagy helyzettel, amitől irtózik addig, amíg a félelem meg nem szűnik.
Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a térbeli tanulást és a motoros szekvencia tanulást fejleszteni lehet alvás közben. Azt azonban eddig nem tudták, hogy az érzelmeket is lehet manipulálni álmunkban .
A lassú hullámú alvás során történt, amikor az emlékek konszolidációja zajlik. Az alvás rendkívül fontos az új emlékek rögzüléséhez.
"Miközben ezt a bizonyos illatot érezték alvás közben, ez ismétlődően újraaktiválta az adott arc emlékét, ami hasonlít az expozíciós terápia alatt tapasztalható félelemkioltás folyamatához" - magyarázta Hauner.
Amikor az alanyok felébredtek, mindkét arcot megmutatták nekik. Amikor azt az arcot látták, amivel kapcsolatos illatot álmukban érezték, félelemreakciójuk alacsonyabb volt, mint a másik arcra adott félelemreakciójuk.