Mint a legtöbb alvászavart, az alvási apnoét sem szabad félvállról venni. A legtöbben hajlamosak vagyunk legyinteni az alvásproblémákra, pedig a kialvatlanság nagyon súlyos gondokat is okozhat. De mi is pontosan ez a betegség?
Mi is az az alvási apnoé?
Az alvási apnoé egy olyan alvászavar, mely során a légzés alvás közben kimarad, majd újra elindul. Két típusát különböztetjük meg: az obstruktív alvási apnoét, valamint a centrálisat.
Az előbbi során a torok izmai ellazulnak, elernyednek. Ezek az izmok felelősek azért, hogy a nyelv, a mandula és a szájpad tartást kapjon. Ha ezek nem működnek rendesen, akkor a légutak beszűkülnek, elzáródnak légzés során, így az abbamarad egy pillanatra. A vér csökkenő oxigénszintjére az agy ébresztéssel válaszol, azonban ez az ébresztés olyan rövid ideig tart, hogy általában nem is emlékszünk rá.
A centrális apnoé ritkábban fordul elő: ilyenkor az agy nem megfelelően küld jeleket a légzőszervi izmoknak, így gyakoriak a fejfájós ébredések. Centrális apnoé esetében gyakran szívbetegség áll a háttérben, ezért ha a lenti tüneteket észleljük, forduljunk orvoshoz!
Előfordul, hogy a két változat keveredik egymással, ilyenkor komplex alvási apnoéról beszélünk.
Milyen tünetek jelzik az alvási apnoét?
Nehéz felállítani a diagnózist, hiszen a két típus tünetei nagyon hasonlítanak egymáshoz. Ezek az alábbiak:
- hirtelen felébredés
- állandó fáradtság, napközben is
- éjszakai légszomj, légzéskimaradás
- reggel jelentkező fejfájás
- nem pihentető alvás
- hangos horkolás
- ébredéskor száraz torok és száj.
Ha zavaró, hangos horkolást , ébredéskor légszomjat, napközbeni fáradtságot tapasztalunk, akkor orvoshoz kell fordulni!