A Journal of Clinical Sleep Medicine című szaklapban megjelent tanulmány szerzői szerint csak az Amerikai Egyesült Államokban 25 millió felnőtt küzd alvási apnoéval, és ezen betegek mintegy 70 százalékánál jelenhetnek meg depressziós tünetek is. Korábbi kutatások már bizonyították, hogy számos súlyos krónikus betegség rizikóját növelheti az alvási apnoé, és a depresszió is ezek között van.
Azonban könnyen előfordulhat, hogy az a beteg, akinél depressziót diagnosztizálnak, valójában „csak” alvási apoéval küzd, így az antidepresszánsok helyett az úgynevezett CPAP-terápia (melynek során maszkot helyeznek az arcra, a maszkból pedig folyamatosan levegő áramlik a légutakba) is hatékony lehet a tünetek kezelésében.
Mintegy 73 százalékuknál voltak depresszióra utaló jelek , és azt is megállapították, hogy minél súlyosabb volt az alvási apnoé, annál nagyobb volt a valószínűsége a depressziós tünetek meglétének.
A résztvevőknek gyógyszerek helyett CPAP-kezelés lehetőségét ajánlották fel (éjszakánként 5 órára, 3 hónapon keresztül). A három hónap leteltével megismételtették velük a kérdőíves vizsgálatot. Úgy találták, hogy a három hónapos CPAP-terápia jelentősen csökkentette a depressziós tüneteket, mindössze a résztvevők 4 százalékánál maradtak meg ezek. Emellett azoknál (összesen 41 embernél), akiknél szuicid gondolatok is megjelentek, a könnyebb légzés és a jobb alvás következtében ezek teljesen elmúltak.
Dr. Hillmann szerint nagyon fontos lenne, hogy a depressziós tünetekkel orvoshoz fordulóknál először alvási apnoéra vonatkozó vizsgálatokat is végezzenek, mert könnyen előfordulhat, hogy valójában nem is depresszióról van szó, az alvási apnoé kezelése pedig a „depresszió” elmúlását is magával hozhatja.