Esténként rád tör a farkaséhség, látszólag ok nélkül? Számos magyarázat állhat mögötte – például az alábbiak.
Alváshiány
Amikor nem alszol eleget, akkor a szervezetedben kevesebb leptin nevű, a jóllakottság érzéséért felelős hormon termelődik. Emiatt az agy még több táplálék- és energiabevitelre próbálja ösztönözni a testet.
Feszültség, stressz
A kelezeletlen – vagy rosszul kezelt – stressz tartósan magas kortizolszintet idéz elő. Emiatt az éhségérzetet kiváltó hormonok túl-, jóllakottságért felelős hormonok pedig alultermelődnek.
Hormonzavarok
A pajzsmirigy-túlműködés és az egyéb hormonproblémák befolyásolják az étvágyat és az alvás minőségét is, így végeredményben szintén éjszakai sóvárgáshoz vezethetnek.
Nem megfelelő étkezési szokások
Az étkezésed terén rengeteg tényező van, amely megmagyarázhatja az éjszaka közepén rád törő éhségérzetet. Állhat a háttérben például az, hogy napközben nem ettél eleget, vagy csak nem vittél be elég rostot és fehérjét.
Ha lefekvés előtt édességet eszel, vagy a nap során túl sok finomított szénhidrátot fogyasztottál, az szintén előidézhet éjszakai sóvárgást. De ha túl gyorsan vagy összevissza eszel, túl szigorú diétát tartasz, esetleg hiánybetegségekkel vagy stresszevéssel küzdesz, akkor nem meglepő, ha éjszaka is falási rohamokat tapasztalsz.
Vércukorproblémák
A nem vagy rosszul kezelt cukorbetegség, illetve a kórosan alacsony vércukorszint (hipoglikémia) szintén hajlamosíthat arra, hogy éjszaka többször is felébredj az éhségre. Ez azért van, mert a sejtjeid éheznek, cukorra van szükségük a megfelelő működéshez.
Dehidratáltság
Ha nem iszol eleget napközben – vagy esetleg lefekvés előtt dehidratáló hatású italt, például koffeines teát agy alkoholz iszol –, az szintén éjszakai éhségérzethez vezethet. Illetve az is előfordulhat, hogy az agyad valójában a szomjúságot akarja jelezni, és emiatt kelt fel, de te félálomban éhségként dekódolod a jelzéseket. Mielőtt tehát kifosztanád a hűtőt éjjel, igyál meg egy nagy pohár vizet!
Késő esti edzés
Ha az esti órákban megerőltető edzést végeztél, ne csodálkozz, ha éhesen ébredsz az éjszaka közepén. Az izmok regenerálódása érdekében ugyanis több fehérje és zsír után kezdhet sóvárogni a szervezeted.
Nem véletlenül hangoztatják annyiszor a szakértők a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás fontosságát. Alvásigényünk kielégítése nagyon fontos egészségünk szempontjából – a szükséges mennyiség azonban korosztályonként eltérő.