Bostoni kutatók az alvás és a szív egészségének kapcsolatát vizsgáló "Sleep Heart Health" tanulmány (1745 férfi és 1456 nő; 40 és 89 év közöttiek) adatainak felhasználásával számszerűsítették, hogy az alvási apnoé és az alvászavar milyen mértékben emeli a közlekedési balesetek gyakoriságát - írja a medicalonline.hu .
Akiknél enyhe mértékű alvási apnoé állt fenn, úgy tapasztalták, hogy az elmúlt két évben 7 százalékkal több közlekedési balesetük volt, mint a kontrollcsoportba sorolt, nem alvási apnoés személyeknek. Közepes súlyosságú alvási apnoé esetén már 13 százalékkal voltak gyakoribbak a közlekedési balesetek, míg a súlyos fokú alvási apnoé jelentősen, 123 százalékkal emelte a közlekedési balesetek előfordulási gyakoriságát. A bemutatott százalékos adatok függetlenek attól, hogy az érintett alvási apnoés személyek beszámoltak-e szubjektív napközbeni álmosságérzetről vagy sem.
Az alváshiány tovább rontja a helyzetet
Minden egyes alvásból hiányzó órával 13 százalékkal nő a baleseti rizikó. Azoknál pedig, akik az alváshiány ellenére ébernek érzik magukat, a helyzet még rosszabb, náluk 22 százalékos rizikófokozódással lehet kalkulálni - derül ki Daniel Gottlieb és munkacsoportjának számításaiból. Akik éjjelente csak 5 vagy kevesebb órát alszanak, 47 százalékkal növelik a közlekedési balesetek kockázatát azokhoz képest, akik 7-8 órát töltenek alvással.
Az eredmények összegzése alapján az alvási apnoé és az alváshiány az USA-ban a közlekedési balesetek mintegy 19 százalékáért okolható.