A probléma alvás közbeni légzéskimaradásokkal jár, amelyeknek időtartama körülbelül 10-30 másodperc lehet. Ezekből óránként 3-4 teljesen normális, apnoé esetén azonban a kimaradások számra óránként 15, de akár 60 is lehet, ennek pedig hosszú távon komoly egészségügyi következményei lehetnek, például magas vérnyomás, stroke és szívroham. Az alábbi tünetek utalhatnak a betegségre.
Állandóan fáradtak vagyunk
Az egyik leggyakoribb tünet a folyamatos kimerültség. Ennek oka, hogy agyunk légzéskimaradás esetén azonnal felébreszt minket, bár erre másnap reggel nem emlékszünk. Alvási ciklusunk viszont felborul, és reggel fáradtan ébredünk.
Nagyon hangosan horkolunk
Nem minden horkolónak van alvási apnoéja, aki horkol , de a kettő gyakran együtt jár. A légzéskimaradás gyakran a két horkolásos szakasz között jelentkezik. Ilyenkor a horkolók partnerei arról számolnak be, hogy párjuk fulladozik, hörög álmában, mielőtt újra hangosan horkolni kezdene.
Bárhol, bármikor el tudunk aludni
Ha valaki éjszakánként nem alszik pihentetően, akkor napközben is szinte bárhol, bármikor elalszik , ha alkalma nyílik rá - és akkor is, ha nem. Ezért van, hogy az apnoé különösen veszélyes a hivatásos sofőrökre, akik komoly baleseteket okozhatnak, ha elalszanak a volán mögött.
Ingerültek vagyunk, romlik a memóriánk
Az apnoéval járó alvásmegvonás , illetve átmeneti oxigénhiány káros hatással van az agyra is. A koncentrálóképesség és a rövid távú memória romlik, illetve hangulatingadozás léphet fel. Ennek hátterében az alvási ciklus felborulása, illetve a nem megfelelően pihentető alvás áll.
Reggelente fáj a fejünk
Ez a tünet annak jele, hogy alvás közben nem jutott elég oxigén az agyunkba. Ennek pedig a leggyakrabban az apnoé, pontosabban az alvás közbeni rendszeres légzéskimaradások az okai.
Forrás: menshealth.com