Alvásunk minőségét számos dolog befolyásolhatja a minket ért stressztől a különböző keringési problémákig. A japán Tsukubai Egyetem kutatói egy friss tanulmányukban a táplálkozás és az alvás kapcsolatát vizsgálták. Egereken végzett részletes vizsgálatuk feltárta, hogy a baktériumok olyan mértékben képesek megváltoztatni a belek környezetét és tartalmát, ami végső soron befolyásolja az alvásunkat is.
Az alvásra is hatással vannak ezek a baktériumok
A kísérlet során a kutatók négy hétig egy olyan erős antibiotikum-koktélt adtak az állatoknak, amely a bélflórájuk baktériumait is károsította. Ezt követően összehasonlította az állatok béltartalmát a kontrollcsoportot jelentő állatokéval, akiket ugyanolyan étrenden tartottak, antibiotikumokat azonban nem kaptak. A kutatók az úgynevezett metabolitokat vizsgálták, amelyek az emésztésben résztvevő kémiai folyamatok termékei. A két csoport között jelentős különbségeket fedeztek fel, az antibiotikumokkal kezelt egerek bélrendszerében több mint 200 metabolit eltérő volt, mint a kontrolcsoportéban. Ezek közül 60 teljesen hiányzott belőlük, a maradék 140-nek pedig alacsonyabb volt a szintje az erős antibiotikumok hatására.
Ezután a kutatók megvizsgálták, hogy az alacsony szintű, vagy hiányzó metabolitok milyen szerepet töltenek be a szervezet működésében. Mint kiderült, a legtöbb érintett metabolit azoknak a neurotranszmittereknek az előállításában játszik fontos szerepet, amelyek az agysejtek közötti kommunikcióban jelentősek. Az antibiotikum-koktélt kapott állatokban a szerotonin is nagyon alacsony szintre zuhant vissza, illetve a B6-vitamin metabolitjai is hiányoztak, amelyek felgyorsítják a szerotonin és a dopamin neurotranszmitterek termelését.
Végül az egerek két csoportjának alvását is megvizsgálták. Az elemzés szerint az antibiotikumokkal kezelt, gyenge mikrobiomú állatok mélyalvásban tapasztalt REM-fázisa napközben (amikor az állatok kevésbé aktívak és többet alszanak) rövidebbek és gyakoribbak voltak, ami azt jelzi, hogy gyakrabban váltottak az alvás és ébrenlét szakaszai között, mint a kontrollcsoport.
Yanagisawa professzor úgy gondolja, hogy a szerotonin hiánya volt az oka az alvási rendellenességeknek. Ahhoz azonban, hogy az antibiotikum alvásra gyakorolt hatásait pontosan megértsék, további vizsgálatokra lesz szükség - tette hozzá.