Az éjjeli éberség - a vörös fény is hat?

Amerikai kutatók kimutatták, hogy a cirkadián rendszer nem az egyetlen pálya, amely az éjjeli éberség meghatározásában részt vesz: a vörös fény, amely nem stimulálja a cirkadián rendszert, ugyanolyan hatékonyan fokozza az éjszakai éberséget, mint a kék fény, amely stimulálja a rendszert.

Mariana Figueiro, a New York-i Rensselaer Műszaki Intézet kutatója munkatársaival a különböző megvilágítási körülmények hatását vizsgálta.

"Mostanra kiderült, hogy a cirkadián rendszer maximálisan érzékeny a rövid hullámhosszú (kék) fényre, és elég érzékeny a hosszú hullámhosszú (vörös) fényre. Kimutattuk, hogy a vörös fény mérsékelt szintje befolyásolja az éberséget, és ennek a hatásnak más útvonalon kell bekövetkeznie, nem a cirkadián rendszeren keresztül" - nyilatkozta a kutató.

A cirkadián ritmus a különböző biológiai folyamatok körülbelül 24 órás ciklusát jelenti, mint például a maghőmérséklet, a melatonin szintézis vagy az alvás-ébrenlét viselkedés, ami hozzávetőlegesen 24 óránként ismétlődik, és amelyet legerősebben a természet fény-sötétség ciklusa szinkronizál.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az éles fény közismerten növeli az éjszakai éberséget, az azonban sosem volt egyértelmű, vajon ez a fény által kiváltott éberség más idegi pályákon keresztül is bekövetkezhet, mint a cirkadián rendszer összetevői.

"Korábban is volt bizonyíték arra, hogy a cirkadián rendszer fény által kiváltott stimulációja fokozza az éjjeli éberséget, eredményeink azonban azt mutatják, hogy ezt a hatást nem csak a cirkadián rendszer közvetíti, hanem más mechanizmusok is" - mondta Figueiro.

A kutatás eredményei a BMC Neuroscience folyóiratban olvashatók.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.