Felborul a belső óránk
A tavaszi és az őszi óraátállítás közül az utóbbi kevesebb bajjal jár, ám szervezetünket így is befolyásolja. Ha ugyanis cirkadián ritmusunk , azaz szervezetünk belső működése valamilyen ok miatt felborul, akkor a megszokottól eltérő hormontermelődést eredményezhet, ami pedig sok kellemetlen és akár súlyos következményt is maga után vonhat. A legjellemzőbb ilyenkor jelentkező probléma az alvásritmus megváltozása.
Szervezetünk a plusz egy órát is megsínyli
Szervezetünk nem tud egyik napról a másikra átállni az új rendszerre. A nyári időszámítás életbe lépésekor sokan tapasztalják, hogy az elveszett egy óra hatására jó néhány napig, akár hétig is levertebbek, fáradtabbak, dekoncentráltabbak a szokásosnál. Ennek oka, hogy az egy óra mínusz miatt a szokásos felkelés időpontjában a fontos életfolyamatokat szabályozó rendszereink egy része, mint például egyes hormonok termelődése vagy a vércukorháztartás még a szervezet alvó állapotának szintjén van. Ahhoz, hogy ezek a folyamatok új napirendünkhöz igazodva beálljanak, néhány hétre is szükség lehet.
És ugyanígy az őszi óraátállítás is megzavarhatja belső ritmusunkat, hiszen a pontos idő ellenére belső időzítőnk egy órával korábban kelt majd fel bennünket, a korai kelés eredményeként estére hamar elfáradunk, a fáradtságot pedig csak fokozza a rossz idő és a sötétség.
Napokig tarthat szervezetünk átállása
Az átálláshoz pár napra, rosszabb esetben akár két hétre is szükségünk lehet. Bár indokolt esetben akár altatókat és antidepresszánsokat is szedhetünk, az alvászavarok elkerülése érdekében érdemes eleinte gyógyteákkal és gyógyhatású készítményekkel próbálkozni, ezzel párhuzamosan pedig kerülni a különféle élénkítőszereket és lehetőség szerint a stresszt.