Az óraátállítás így hat ránk

Az óraátállítás gazdasági előnyeiről gyakran szólnak a hírek, úgy tűnik azonban, hogy a lakosságra gyakorolt egészségügyi hátrányai legalább olyan hangsúlyosak.

Mikor kell átállítani az órákat? Március 25-én (vasárnap) a nyári időszámítás kezdete miatt hajnali 2-ről 3-ra kell állítani az órákat, azaz veszítünk egy órát. A nyári időszámítás március utolsó vasárnapjától október utolsó vasárnapjáig tart.

Magyarország 1980 óta spórol energiát az óraállítással, amelyre évente kétszer kerül sor. Ám ahogyan az évszakok, úgy a napszakok is hatással vannak életfolyamatainkra. Mivel szinte senkinek nem képes a szervezte kellő gyorsasággal reagálni a megváltozott időbeosztásra, sokan panaszkodnak egészségügyi problémákra, és még a legegészségesebbek számára is gondot okoz a bioritmus hirtelen változása. Az óraállítással összefüggő panaszok enyhítése kizárólag fokozatossággal orvosolható, mindazonáltal a külső és a belső óra zökkenőmentes összehangolása bizonyos esetekben, például a cukorbetegek inzulinadagolása esetén különösen fontos.

Megzavart bioritmus

Mind a tavaszi, mind az őszi átállítás okozhat alvászavart, az így fellépő alváshiány pedig kockázati tényező a szívroham és a stroke kialakulásában. Statisztikai adatok támasztják alá, hogy hétfőnként eleve magasabb a szívinfarktusok száma. Mivel az órát mindig a szombatról vasárnapra forduló éjjel állítjuk át, másnap, azaz hétfőnként még inkább megugrik ez a szám, és a közúti balesetek is gyakoribbá válnak. Főként a tavaszi óratekerésre jellemző ez, emellett pedig még a szociális jetlaggel is meg kell küzdeni: ilyenkor a szervezet belső órája eltér a valós időtől, azaz a test még alszik, amikor már dolgozni kell menni. Ősszel főként a krónikus betegek, a gyerekek és idősek szervezetét viseli meg az időeltolódás, de összességében mindenkire rossz hatással van a korai sötétedés.

Szinte senkinek sem képes a szervezete azonnal átállni az új időszámításra
Szinte senkinek sem képes a szervezete azonnal átállni az új időszámításra

Nem csoda, hiszen a fontos életfolyamatokat szabályozó rendszerünk nem tud hirtelen egy órát oda-visszaugrani. A melatonin és a glukokortikoidok (kortizol, kortikoszteron) termelődése felborul, a vércukorháztartás pedig még javában alszik, vagy éppen ellenkezőleg, már egy órája dolgozik. Ez a bioritmust is megzavarja, így levertek, fáradtak, dekoncentráltak leszünk, mindehhez pedig még stressz is társul. Az alvászavar mellett depresszió, szívfrekvencia-ingadozás, ingerültség, étvágytalanság és emésztési gondok is jelentkezhetnek.

Ahhoz, hogy szervezetünk átálljon az új időszámításra, több napra, olykor két hétre is szükség lehet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A nyári időszámítás Mint ismeretes, az Európai Unióban 1996 óta egységesen alkalmazott módszer azon alapul, hogy március 21. és szeptember 21. között hosszabbak a nappalok, mint az éjszakák. Az órák előreállítása révén ébrenlétünk jobban egybeesik ezekkel, így kevesebb energiát kell világításra használni. Éves szinten körülbelül 100-120 gigawattórával kevesebb áramot használ a lakosság a nyári időszámítás ideje alatt, ami 30-40 ezer háztartás éves fogyasztásának felel meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.