Bajok, melyeket a kialvatlanság okoz

Mondhatni népbetegség a krónikus álmatlanság - illetve kialvatlanság, amelynek nem csak pszichés, hanem fizikai következményei is vannak: megbetegszünk, ha nem alszunk eleget.

Azt mondják, a villanykörte felfedezése után nagyjából másfél órával csökkent az emberek alvásmennyisége naponta, amihez máig nem tudtunk alkalmazkodni valójában. A kutatók szerint egy felnőttnek napi 7-9 órányi éjszakai alvásra van szüksége - de az emberek egy jelentős részének sosincs része ennyiben.

Rövid távon még hasznos is lehet a kialvatlanság, hiszen az agysejtek ilyenkor kidobják magukból az elhasznált sejteket. Hosszú távon azonban egészen nagy károkat okoz az agyban, ha nem alszunk. A kialvatlanság súlyos következményeiről az alábbi cikkben is írtunk!

Az orvostudomány túl kevés alvásról akkor beszél, ha valaki rendszeresen 6 óránál kevesebbet alszik: ez már veszélyes lehet az egészségre. Először is a krónikus álmatlanság ( inszomnia ) hosszútávon az agy szürkeállományának pusztulásához vezethet, az idegsejtek elhalnak. Az elegendő pihenés és az összpontosítás képességét, a memóriát és az összetett feladatok megoldását vezérlő homloklebeny működése biztosan összefügg. A kialvatlanság nemcsak múló feledékenységet okoz, hanem oka lehet az időskori elbutulásnak.

Betegségeket okozhat a kialvatlanság

Hogy az alvás mennyire hatással van az agyunkra, azt jól tükrözi, hogy egy 2012-es kutatás eredményei alapján négyszeres a stroke kockázata a napi hat óránál kevesebbet alvók körében. Ma már az is bizonyított, hogy a rendszeres kialvatlanság oka lehet az elhízásnak. Egyrészt, mert változhatnak miatta az étkezési szokások, ráadásul, ha állandóan fáradtak vagyunk, a szervezetben megnő a ghrelin hormon termelése, a leptinné pedig csökken, és ezek a hormonok szabályozzák az éhségérzetet. Aki tehát nem alszik eleget, nagyobb adagokat eszik.

Az alváshiány emellett növeli az inzulinrezisztenciára való hajlamot, ami a cukorbetegség előszobája. Még csontjainkra is kihat az, hogy mennyit pihenünk. A kialvatlanság ugyanis megváltoztatja a csontok ásványianyag-sűrűségét, és osteoporosis (csontritkulás) kialakulását idézheti elő. A kutatások alapján a kevés alvás és egyes daganatok (bél-, prosztata- és emlődaganatok) kialakulása között lehet összefüggés. Az inszomnia a betegség kimenetelét (agresszivitását, kiújulását) is befolyásolja.

Megbetegszünk, ha nem alszunk eleget
Megbetegszünk, ha nem alszunk eleget

A szívet is megterheli az alváshiány: egy 2011-es kutatás szerint a hat óránál kevesebbet alvók esetében 48 százalékkal magasabb a szívbetegségek kockázata. Az elegendő pihenés az egészséges libidó feltétele is egyben. A kevés alvás fáradtsághoz és feszültséghez vezet, amely, mint tudjuk, komoly gátja a vágynak. Jellemző lehet a depressziós betegekre, hogy keveset alszanak. A depresszió megléte és az alváshiány pedig kölcsönösen erősítik egymást.

Ha ritkán pihenjük ki magunkat, korábban öregszünk, és nem csak esztétikai szempontból. Ha nem alusszuk ki magunkat, a szervezet több kortizol stresszhormont termel, amely roncsolja a kollagént, a bőr elveszíti rugalmasságát. A krónikus alváshiány a növekedési hormon mennyiségét is befolyásolja, gyerekek esetében ez azt jelenti, hogy lelassul a növekedésük, felnőtteknél a szervezet öregedése gyorsul. A kutatók szerint halálunk várható időpontja és az alvásmennyiség között van összefüggés. Akik ritkán alszanak eleget, korábban halnak, akkor is, ha amúgy egészségesen éltek, nem ittak, nem dohányoztak, nem híztak el.

Mindebből az következik, hogy nem érdemes beletörődni abba, hogy képtelenek vagyunk kialudni magunkat. Életkörülményeink változtatásával, inszomnia esetén alváslabor felkeresésével, és az álmatlanság okainak kiderítésével sokat tehetünk egészségünkért.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +8 °C

Sok napsütésre számíthatunk a kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett. Csapadék nem várható. A déli, délkeleti szelet élénk, főként az Északnyugat-Dunántúlon erős, egy-egy helyen viharos lökések is kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 23 és 27 fok között várható. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra