Tavaly október óta szab ki a Budapest Airport "mélyalvási díjat" azokra, akik a főváros felett éjfél és hajnali öt óra között repülnek. A bírságokból négy hónap alatt 35 ezer euró, vagyis több mint 11,8 milló forint folyt be - írta a hétfői Világgazdaság az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) tájékoztatására hivatkozva.
Erre költik a befolyt pénzt
A szabálysértő légi közlekedési vállalatok összesen 176-szor repültek át a főváros felett az úgynevezett mélyalvási - éjfél és hajnali öt óra közötti - időszakban. A légitársaságok a teljes kiszabott összeget befizették, és egyetlen esetben sem vitatták a számlán szereplő összeget. A megbírságolt társaságokat nem nevezték meg.
A reptér üzemeltetője vállalta, hogy az így befolyt összeget teljes egészében a legújabb zajszigetelési programjára fordítja: 2020-ban újabb 1500 háztartásnak ajánlanak fel ablakszigetelést.
Ennyire ártalmas a repülőgépek zaja
Ahogy már korábban is megírtuk , azok, akik kénytelenek a repülőgépek zaját folyamatosan elviselni, megbetegedhetnek tőle. Az állandó zaj ugyanis magas vérnyomáshoz, szívrohamhoz és egyes esetekben stroke-hoz is vezethet. Budapesten az ilyen szempontból kritikus 16 kilométer a Parlament és a ferihegyi reptér közötti távolságnak felel meg. A szakemberek megállapították, hogy minél hangosabb a repülőgép zaja, annál károsabb az emberek egészségi állapotára, különösen éjszaka.