A szaklapban megjelent tanulmány szerzői az eredmények tükrében intézkedéseket sürgetnek az éjszakai műszakos munkavégzés káros hatásainak csökkentése érdekében.
Kísérletükben 21 önkéntes életét szabályozták, étkezésüket és alvásidejüket is beleértve. Kiderült, hogy a normális alvással kapcsolatos változások következtében a szervezet nehezen tudta szabályozni a vércukorszintet. Néhány páciensben néhány hét alatt a diabétesz korai tünetei alakultak ki.
Az amerikai Brigham and Women's Kórház kutatói a műszakban végzett munka káros hatásait vizsgálták kontrollált környezetben. A 21 alany először 10 órát aludt éjszaka, ezt követően pedig három hétig felborították alvásukat és biológiai órájukat.
A napot 28 óra hosszúságúra nyújtották, hogy olyan hatást hozzanak létre, mint amit egy állandó időeltolódási zavarban szenvedő hosszú távú légi utazó tapasztal. A 28 órás napban a résztvevők 6,5 órát aludhattak, ami a normális napot figyelembe véve 5,6 órának felel meg. Félhomályos helyiségben tartózkodtak, hogy a természetes fény ne állíthassa helyre a biológiai órájukat.
A kísérlet e szakaszában a vércukorszint jelentősen megemelkedett az étkezés után és a nap "koplalási" időszakaiban. Az eredmények azt mutatták, hogy az alanyok szervezete kevesebbet termelt a vércukorszint szabályozásáért felelős hormonból, az inzulinból. Három alanyban olyan magas szintre emelkedett a vércukorszint az étkezés után, ami már prediabetikus állapotnak minősül. A szervezet lelassulása miatt megnőtt a testsúlygyarapodás kockázata is.
A kutatást vezető Dr. Orfeu Buxton elmondta, az eredmények megerősítik a korábbi tanulmányok arra utaló következtetéseit, melyek szerint a prediabetikus állapotban lévő személyek körében az éjszaka fennmaradó dolgozókban sokkal nagyobb valószínűséggel alakul ki az állapotból teljesen kifejlett cukorbetegség . A napi biológiai óra felborulása és a napközbeni elégtelen alvás miatt egyértelműnek látszik, hogy az elegendő alvás kulcsfontosságú az egészség szempontjából, és az optimális hatás érdekében éjszaka kell aludni.