"Az álmatlanságot már régóta a depresszió egyik kockázati tényezőjének tartják" - mondta a kutatást vezető Peter Franzen, a Pittsburgh-i Egyetem Orvostudományi Karának pszichiátere. "Az érzelemszabályozás hátterében lévő agyi áramkörök változásai játszhatnak szerepet a depresszió útvonalában, és ez az eredmény az alvászavarok mechanisztikus szerepét sejteti a pszichiátriai rendellenességek kialakulásában."
A kísérletben 14 olyan személy vett részt, akik krónikus primer inszomniában szenvedtek, de nem küzdöttek más pszichiátriai betegséggel. A kontrollcsoportot harminc jó alvó alkotta. A résztvevőket fMR-vizsgálatnak vetették alá, miközben olyan érzelemszabályozási feladatot kellett végezniük, amelyben negatív és semleges képeket néztek. A kutatók arra kérték őket, hogy vagy passzívan nézzék a képeket, vagy alkalmazzák a kognitív újraértékelést, azt az önkéntes érzelemszabályozási stratégiát, mely során a kép által ábrázolt jelentést lefordítjuk magunkban annak érdekében, hogy kevésbé negatívnak érezzük.
Az eredmények azt mutatták, hogy az álmatlanok csoportjában az amygdala aktivitása sokkal nagyobb volt az újraértékelés alatt, mint a passzív megtekintéskor. Az agy temporális lebenyében elhelyezkedő amygdala jelentős szerepet játszik az érzelmek feldolgozásában és szabályozásában. Az elemzés azt mutatta, hogy a képek passzív megtekintése során nem volt megfigyelhető jelentős eltérés az amygdala aktivitásában a két csoport között.
"A korábbi kutatások azt mutatták, hogy az újraértékelés stratégiáját alkalmazó sikeres érzelemszabályozás egészséges emberekben csökkenti az amygdala aktivitását. Meglepődve tapasztaltuk azonban, hogy a primer inszomniás betegek esetében az amygdala aktivitása fokozódott a negatív képek újraértékelés alatt" - foglalta össze a Sleep internetes kiadásában kivonatolt kutatás eredményeit Franzen.