Úgy érezzük, mintha zuhannánk
Leggyakrabban olyankor fordul elő, amikor nagyon fáradtak és stresszesek vagyunk, és már régóta nem aludtuk ki magunkat. Ilyenkor agyunk sokkal "agresszívabban" vált át az alvási ciklusokba , és a test nem tudja tartani vele a lépést - ezért érezzük úgy, mintha zuhannánk, esetleg elesnénk, megbotlanánk.
Alvási paralízis
Reggel felébredünk, és azt tapasztaljuk, hogy képtelenek vagyunk megmozdulni vagy beszélni. Ez az igen ijesztő állapot néhány másodpercig, de akár percig is tarthat. Ilyenkor arról van szó, hogy agyunk még azelőtt felébred, hogy elmúlna a mélyalvással együtt járó átmeneti paralízis. Sokan úgy érzik, hogy olyan, mintha egy elefánt ülne a mellkasukon, mert ilyenkor átmenetileg sok légzést kontrolláló izom is bénult még.
Alvajárás
Azért veszélyes, mert ilyenkor eleshetünk, vagy leeshetünk valahonnan, és az sem ritka, hogy az alvajárók elhagyják a házat, esetleg volán mögé ülnek. Alvajárásnál éppen annyira vagyunk ébren, hogy testünk mozogni tudjon, de agyunk még gyakorlatilag alszik. Egyes altatók szedésénél is előfordulhat - ekkor érdemes orvosunkkal konzultálva valamilyen másfajta tablettával próbálkozni.
Beszéd álmunkban
A felnőttek körülbelül 5 százaléka szokott beszélni álmában egy kutatás szerint, és ilyenkor átlagosan 30 másodpercen át motyognak, suttognak, esetleg kiabálnak is. Az alvás közbeni beszéd gyakran az elalvás utáni első egy-két órában történik, amikor már közelítünk a mélyalvás felé, de még elég erő van izmainkban a hangképzéshez.
Szexszomnia
Egyes esetekben csak zavaró éjszakai epizódokkal jár (hangos nyögésekkel), de nagyon veszélyes is lehet, sokan ugyanis álmukban maszturbálnak vagy megpróbálnak megerőszakolni másokat. A jelenség, amelyet először 1996-ban írtak le, ismeretlen eredetű. Hasonlóan az alvajáráshoz, szexszomnia során is csak a test "éber", az agy nem.
Forrás: menshealth.com