Az amerikai tudósok három vadász-gyűjtögető törzset figyeltek meg (a namíbiai szan, a tanzániai hadza és a bolíviai cimane törzseket), mivel úgy vélték: ezen népcsoportok hagyományos életvitele teljesen mentes a modern életvitel motivációitól és mintáitól, így a legjobban hasonlít őseink életviteléhez.
A törzsek tagjaira olyan karóra külsejű készülékeket helyeztek, amely figyelte, hogy mikor alszanak, mikor ébrednek és mennyi napsütés éri őket. A felhelyezett 94 készülékből egyenként mintegy 1000 napnyi adatot sikerült begyűjteni. A megfigyelt emberek éjszakánként kevesebb mint 7 órát aludtak, átlagosan 6 óra 25 percet, ez pedig jóval kevesebb a nyugati társadalmakban javasolt 8 óránál .
Ghandi Yetish, a tanulmány szerzője kutatását annyival foglalta össze: azt sulykolják belénk sokan, hogy naponta 8-9 órát kell aludnunk , és ha ez nem sikerül, azért a technológia a hibás. Ezen kutatás viszont arra mutat rá, hogy ez mind nem igaz, ahogy az sem, hogy a modern életvitel miatt alszunk kevesebbet.
Valójában elég lenne 6 óra alvás? Az összegyűjtött adatokból az is kiderül, hogy nem tagadjuk meg az anyatermészetet azzal, hogy ébren maradunk napnyugta után: a három törzs tagjai naplemente után például átlagosan 3 óra 20 percet volt fent. Két törzsnek ráadásul szava sem volt az álmatlanságra .
A kutatásokból az is kiderült, hogy a megfigyelt emberek nem állandó hőmérsékletű környezetben aludtak, hanem olyanban, ahol éjszaka erős lehűlés tapasztalható: ilyenkor az ébredést a leghidegebb hőmérséklet beálltakor tapasztalták.
Forrás: www.dailymail.co.uk