Egy új kutatás szerint a napközbeni szundítás jót tesz az agy egészségének - írja a Health.
A kutatás során több mint 35 000, 40 és 69 év közötti, az Egyesült Királyság Biobank-tanulmányában részt vevő ember DNS-mintáját és koponyafelvételeit elemezték. Megállapították, hogy azok, akik rendszeresen alszanak délután, nagyobb agytérfogattal rendelkeznek: 2,5-6,5 évvel fiatalabbnak tűnik, mint azoké, akik nem pihennek napközben.
Azt a szerzők is megjegyzik, hogy ez még nem jelenti azt, hogy a szundítás miatt egészségesebb a vizsgált emberek agya. Viszont van valamilyen összefüggés a két tény között, amit izgalmasnak találnak.
Az ideális szundítás
"Egy átlagos felnőttnek napi 8 óra alvásra van szüksége, de statisztikák szerint az amerikaiak 40%-a ennél kevesebbet alszik" - mondta dr. Yonatan Greenstein alvásspecialista a Health-nek.
Mindazoknak, akik alváshiányban szenvednek, a délutáni szieszta pótolhatja a hiányosságot. Ezáltal az embernek több energiája lehet, és a kognitív teljesítménye is javulhat
- magyarázza a szakember.
Dr. W. Christopher Winter neurológus szerint lehetséges, hogy az emberi szervezetet napi több alvásra tervezték.
"A személyes véleményem az, hogy mivel sokan jóval kevesebbet alszanak éjszaka a kelleténél, ezt napközben pótolhatják" - vallja a szakember.
Szerinte ha valaki megengedheti magának, érdemes minden nap ugyanabban az időben beiktatni a délutáni sziesztát, lehetőleg kora délután egy csendes, sötét szobában, fekvő testhelyzetben. Utána engedjük be a fényt, mozogjunk, és ehetünk is valamit, hogy gyorsabban beinduljon a szervezetünk. Ezáltal jóval energikusabbak leszünk, mintha újra lenyomnánk a szundi gombot a telefonunkon.
Azt ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy nem feltétlenül való a délutáni szieszta mindenkinek. "Fontos odafigyelni arra, hogy milyen hatással van az éjszakai alvásunkra" - javasolja Winters. Ha a szunyókálás után valaki lomhának érzi magát, az azt jelzi, hogy neki nem való ez a fajta alvás.